O kryptowalutach słyszało wielu z nas. Te cyfrowe aktywa rozpalają wyobraźnię inwestorów i dostępne są niemal dla każdego – warunkiem jest posiadanie dobrego komputera i podstawowa wiedza o inwestowaniu. Czy jednak warto inwestować w kryptowaluty?
Czym są kryptowaluty?
Kryptowaluty to inaczej cyfrowe aktywa, które nie posiadają fizycznego odzwierciedlenia. Są one jednostką, którą właściciel posiada na telefonie lub komputerze. Nie funkcjonują na serwerze, co sprawia, że są małe szanse na to, że ktoś ukradnie nasze oszczędności, ponadto każda jednostka ma specjalny kod, zabezpieczający przed kopiowaniem i używaniem danej waluty. Nie są one powiązane z rządami żadnego kraju, co sprawia, że są zupełnie wolne od polityki monetarnej czy sytuacji geopolitycznej, ale mają swoje odzwierciedlenie w realnej walucie, np. USD. Na jej wysokość wpływają wahania rynkowe, związane stricte z podażą i popytem. Kryptowaluty zyskują na wartości z miesiąca na miesiąc, im mocniej rośnie wiara w te cyfrowe aktywa. Przykładowo, najpopularniejsza i jednocześnie pierwsza kryptowaluta, Bitcoin jeszcze dziesięć lat temu wynosiła około 1 dolara, by dziś osiągnąć cenę niemal 40 tysięcy dolarów za sztukę!
Inwestować można we wszystko, ale kryptowaluty ostatnimi czasy podbijają serca zwłaszcza młodych biznesmenów. Samo inwestowanie to szeroki temat, zobacz oszczedzanienaetacie.pl, blog, który odkrywa przed czytelnikiem między innymi tajniki giełdy. Czy inwestowanie w kryptowaluty jest trudne? I jak się do tego zabrać? Cóż, początki mogą być skomplikowane, jednak ćwiczenie czyni mistrza.
Kryptowaluty – czy to się opłaca?
Inwestowanie w kryptowaluty może odbywać się w dwójnasób – za pomocą samodzielnego generowania aktywów i ewentualnej późniejszej ich sprzedaży, lub też za pomocą handlowania – czyli tradycyjnego kupowania waluty wtedy, kiedy jest tańsza i sprzedaży z zyskiem w terminie późniejszym. Samo generowanie, czyli kopanie kryptowalut wymaga sprawnego komputera (większość cyfrowych aktywów jest tworzona dzięki użyczaniu mocy obliczeniowej komputera do rozwiązywania poszczególnych działań). Za generowanie kryptowalut odpowiada system blockchain, który jest ceniony za bezpieczeństwo transakcji oraz brak jego scentralizowania.
Jak już zostało wspomniane, kryptowaluty podwyższają swoją wartość niemal z dnia na dzień. Sam Bitcoin stanowi świetny tego przykład. Wzrastająca popularność kryptowalut sprawia, że aktywa te coraz bardziej się umacniają.
Najbardziej znane kryptowaluty
Bitcoin był pierwszą kryptowalutą, jednak wraz ze wzrostem jego popularności, powstały kolejne. Obecnie są ich tysiące i niemal co chwilę usłyszeć można o jakiejś nowej wirtualnej monecie. Swoją własną kryptowalutę ma nawet miasto Miami (MiamiCoin). Drugą najpopularniejszą po Bitcoinie kryptowalutą jest Ethereum. Ostatnio chwilową sławę zyskała kryptowaluta Chia, która miała być ekologicznym odpowiednikiem Bitcoina (nie używała mocy obliczeniowych, a udostępniała przestrzeń dyskową, co jednak spowodowało masowe wykupywanie dysków twardych, zwłaszcza w Chinach). Warto tutaj wspomnieć także o „psiej walucie”, czyli Doge Coinie, który został wypuszczony jako pewnego rodzaju mem, jednak poprzez silne wejście do popkultury i wsparcie sław, m.in. Elona Muska, zyskał dużą popularność i obecnie jest cenioną i poważaną krytowalutą.