Problemy sercowe dosięgają ludzi w coraz młodszym wieku. Kłopoty z nadciśnieniem, lub niedociśnieniem dotykają już trzydziestolatków. Początkowo objawia się to złym samopoczuciem, winę zrzucamy na zbyt duża ilość kawy lub jej zbyt małą dawkę. Jednak problem może być nieco głębszy niż nieodpowiednia ilość kofeiny we krwi lub brak snu. Przyrządem pomocnym w monitorowaniu ciśnienia we krwi jest holter ciśnieniowy.
Holter ciśnieniowy – zastosowanie
Nie ma idealnego ciśnienia. Owszem są określone granice, normy. Jednak mogą się one różnić w zależności od płci, wieku, trybu życia. Każdy człowiek także, w ciągu zwykłego dnia może mieć różne wartości ciśnienia tętniczego. Wcale nie oznacza to, że jest coś nie tak. Inne ciśnienie mamy rano, inne mamy w czasie codziennej bieganiny zawodowo-domowej, a jeszcze inne podczas wieczornego relaksów przed telewizorem. Jednak w momencie, kiedy lekarz podejrzewa, że nasze ciśnienie jest nieprawidłowe, może przepisać nam holter ciśnieniowy. Czyli urządzenie, które przez całą dobę mierzy nasze ciśnienie. Stosuje się go w celu kompleksowego przejrzenia dobowych zapisów ciśnienia we krwi. Nie chodzi o pojedyncze pomiary, ale systematyczne mierzenie parametrów w różnych momentach w ciągu dnia.
Jak działa holter ciśnieniowy?
Holter ciśnieniowy wykonuje pomiary ciśnienia przez całą dobę. Na zlecenie kardiologa montowany jest do przedramienia i klatki piersiowej pacjenta. Najczęściej co 15 minut w ciągu dnia i co 30 minut w ciągu nocy dokonywany jest pomiar ciśnienia. Wskaźniki są zapisywane na elektronicznym rejestratorze, który po zdemontowaniu holtera ciśnieniowego po 24 godzinach jest pobierany do odczytu przez lekarza. Holter ciśnieniowy dokonuje pomiaru automatycznie, dlatego robi to w najmniej spodziewanym momencie. Rękaw holtera napełnia się powietrzem, wygląda to podobnie jak przy ręcznym pomiarze, z tym że nie steruje nim żadna inna osoba, ani sam pacjent. Dla wielu osób ręka ściskana przez napompowana opaskę jest dość nieprzyjemna, dlatego nocne pomiary ciśnienia co 30 minut mogą zgotować nieprzespaną noc.
Wskazania do założenia holtera ciśnieniowego
Holter ciśnieniowy zakłada się między innymi dla pacjentów z syndromem białego fartucha. Bywają pacjenci, których stresuje i negatywnie na nich wpływa sam fakt przebywania u lekarza. Pomiary ciśnienia w przychodni są niemiarodajne, ponieważ pacjent jest niespokojny. Także kiedy lekarz podejrzewa wahania ciśnienia, kiedy tzw. skoki ciśnienia występują i negatywnie wpływają na samopoczucie i pracę serca. Bywają także nadciśnienia albo niedociśnienia oporne na leczenie. Dlatego takim osobom zakłada się holter ciśnieniowy, którego szerokie zapisy pomogą lekarzowi zrozumieć stan danego pacjenta i postawić trafną diagnozę.
Odczyt wyników z holtera ciśnieniowego
Montaż holtera ciśnieniowego następuje przychodni, gabinecie, klinice lub szpitalu. Odbywa się to w miejscu, gdzie pracuje nasz kardiolog. Holter zakładany jest jednego dnia, a zdawany i demontowany przez pielęgniarki następnego dnia, czyli po upływie około 24 godzin. Jednak zapis dobowego pomiaru ciśnienia musi zostać odczytany i opisany przez specjalistę. Dlatego jego wynik i analiza jest dostępna po kilku dniach. Wtedy najlepiej umówić się na wizytę u naszego kardiologa i skonsultować dalsze etapy leczenia, w zależności od tego, jaki będzie efekt przeprowadzenia dobowego pomiaru przez holter ciśnieniowy.