Agregaty to urządzenia, które w przypadku awarii lub chwilowego braku prądu, stanowią dodatkowe źródło energii, także w domach jednorodzinnych. Z racji tego, że na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów agregatów, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego urządzenia.
Na jakie paliwo działa agregat prądotwórczy?
Na rynku dostępne są agregaty prądotwórcze benzynowe, wyposażone w dwusuwowe i czterosuwowe silniki. Te drugie charakteryzują się o wiele większą wydajnością pracy, jednak ich koszt także jest większy. Jeśli chodzi o bardziej ekonomiczny wybór, to warto wziąć pod uwagę urządzenia prądotwórcze z silnikami diesla – ich spalanie jest nawet dwukrotnie mniejsze niż w przypadku tych benzynowych. Największym spalaniem charakteryzują się z kolei agregaty zasilane gazem płynnym LPG. Biorąc pod uwagę, że jego koszt wciąż jest znacznie tańszy niż koszt benzyny i ropy, także i je warto wziąć pod uwagę przy poszukiwaniu tego typu urządzenia do domu.
Jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać?
Osoby, które poszukują agregatu typowo do zastosowań domowych, mogą zdecydować się na urządzenia o niewielkich gabarytach i stosunkowo małej mocy, takie jak agregat 3 KW. Uznaje się, że jest to urządzenie dysponujące mocą wystarczającą do podtrzymania pracy najważniejszych sprzętów domowych. Charakteryzują się one rozsądną ceną, toteż na ich zakup może pozwolić sobie praktycznie każdy. Urządzenia o takiej mocy przybierają niewielkie rozmiary i bez żadnego problemu można przenosić je z miejsca na miejsce. Urządzenia prądotwórcze o większej mocy wyróżniają się sporą wagą i dużymi rozmiarami, zazwyczaj transportuje się je przy pomocy wózków z kołami, co i tak może być dość problematyczne.
Czym różnią się od siebie agregaty prądotwórcze?
Dostępne na rynku agregaty różnią się między sobą wieloma parametrami. Są to między innymi:
- moc,
- liczba faz,
- opcja autostartu,
- rodzaj paliwa,
- producent,
- typ chłodzenia,
- funkcjonalność,
- poziom hałasu,
- wielkość zbiornika paliwa,
- systemy ochrony przed awarią i nadmiernym obciążeniem.
Wszystkie te czynniki trzeba wziąć pod uwagę, poszukując agregatu idealnego do domu jednorodzinnego.
Funkcjonalność urządzenia
Przy wyborze agregatu prądotwórczego trzeba wziąć pod uwagę, że jego moc powinna być większa niż moc urządzeń, które w razie awarii zostaną do niego podłączone. Uwaga – trzeba zwrócić uwagę na moc maksymalną, nie jest zaś znamionową! Jeśli agregat prądotwórczy ma służyć do zasilania domowych odbiorników prądu, ich łączna moc powinna stanowić zaledwie 70-80% mocy urządzenia. Nigdy jego moc nie może być niższa niż moc urządzeń, które będzie zasilał – najlepiej, jeśli pozostaje jeszcze około 30% zapasu. Jeśli pobór mocy okaże się zbyt duży dla danego agregatu prądotwórczego, część urządzeń należy niezwłocznie odłączyć od sieci.
Pomimo tego, że ceny agregatów prądotwórczych nie należą do najniższych, jednak zawsze warto mieć je na podorędziu w domu jednorodzinnym. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać, a w przypadku dłuższej awarii prądu umożliwią komfortowe funkcjonowanie.