Dla jednych świetną wiadomością jest oferowane przez darmowe bonusy bukmacherskie, dla innych zaś zapowiedź nowego serialu HBO o II wojnie światowej. Nie da się ukryć, że dziś mamy do czynienia z wieloma filmami i serialami wojennymi. Jednak czasem zamiast obejrzeć kolejną słabą produkcję, warto sięgnąć po klasykę kina wojennego. Oto nasza lista takich ciekawych filmów.

Patton

Patton z 1970 roku to z pewnością jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy historyczny film biograficzny. Prezentowana jest w nim wojenna sylwetka George’a Pattona – znakomitego amerykańskiego dowódcy. Znany był on nie tylko ze znakomitej strategii i dowództwa, lecz i niewyparzonego języka, kontrowersji. Wszystko to zostało ukazane w filmie Franklina J. Schaffnera. Znakomicie w główną rolę wcielił się George C. Scott, który dostał za kreację zasłużonego Oscara. Była to jedna z 7 statuetek, co czyni go jedną z najlepszych wojennych produkcji pod tym względem. Możemy tu zobaczyć szlak bojowy Pattona od Afryki Północnej po Niemcy, jak i oczywiście wiele wydarzeń, których świadkiem był amerykański generał.

Bitwa o Anglię

Brytyjski film z 1969 roku mimo upływu już wielu lat, nadal sprawia ogromne wrażenie. Przedstawia on historię słynnej bitwy powietrznej nad Anglią, w której udział brało tysiące pilotów po obu stronach. Ogromnym atutem jest tu dokładne przedstawienie najważniejszych wydarzeń z lata 1940 roku. Na potrzeby filmu zbudowano wiele makiet, jak i replik samolotów. Wykorzystano również autentyczne maszyny, które brały udział w odtworzeniu walk powietrznych. Sprawia to, że bez udziału typowych efektów specjalnych, pojedynki wyglądają niezwykle realistycznie. Dodatkowym smaczkiem dla polskich widzów jest słynna scena z udziałem pilotów z Dywizjonu 303.

O jeden most za daleko

A Bridge Too Far to wielkie widowisko z 1977 roku przedstawiające operację Market-Garden, czyli nieudaną próbę zajęcia przez aliantów strategicznych mostów na Renie we wrześniu 1944 roku. Jest to produkcja z doborową obsadą, gdzie znajdują się: Sean Connery, Anthony Hopkins, Gene Hackman, Michael Caine, Robert Redford czy James Caan. W filmie tym, podobnie jak w dwóch wymienionych poprzednio, także możemy podejrzeć działania ze strony Niemiec, dzięki czemu całość nabiera autentyczności. I również w tym przypadku mamy polski akcent, gdyż Gene Hackman wciela się tu w generała Stanisława Sosabowskiego i nawet próbuje mówić w naszym języku.

Tora! Tora! Tora!

Wspólna produkcja Japonii i USA z 1970 roku przedstawia nam zarówno wydarzenia poprzedzające, jak i sam japoński atak na Pearl Harbor. Dzięki temu wydarzenia możemy obserwować z obu stron, co daje nam pełniejszego obrazu tych czasów. Twórcy postawili tu na całkiem dobre efekty specjalne, które dziś już nie prezentują się tak okazale, jednak wtedy nagrodzone zostały Oscarem. Bezpośrednią kontynuacją filmu była Bitwa o Midway, która została nakręcona w podobnym stylu.

Idź i patrz

Ten radziecki film z 1985 roku to jedna z najbardziej wstrząsających produkcji wojennych. Mamy tu lato 1943 roku na okupowanej przez nazistów Białorusi. Głównym bohaterem jest tu nastoletni Floria. Staje się on świadkiem wielu makabrycznych zbrodni Niemców na ludności cywilnej. W szczególności przejmująca jest scena pacyfikacji wsi, gdzie reżyser zadbał o spory realizm. To jeden z tych filmów, który bardzo mocno trafia w widza i zostaje z nim na bardzo długo.

Na naszej liście umieścić możemy również wiele innych kultowych produkcji: Pluton, Działa Navarony, Wielka Ucieczka, Los człowieka, Żelazny Krzyż, Tylko dla orłów, Okręt, Parszywa Dwunastka, Most na rzece Kwai, Złoto dla zuchwałych, Najdłuższy dzień.