Dziś dla większości z nas telefonia komórkowa to przede wszystkim smartfony z dużymi ekranami. Dają nam dostęp do wielu aplikacji mobilnych, możemy za ich pomocą dostać dostępny w kasynach online bez depozytu dla nowych graczy. Jednak modeli telefonów na rynku jest tak dużo, że właściwie jeden zostaje szybko zmieniony przez drugi i pamięć po nim zanika. W przeszłości jednak było inaczej, dzięki czemu możemy dziś mówić o kultowych telefonach komórkowych. Oto kilka z nich.

Nokia 3310

Nie mogło być inaczej. Już na początku naszego zestawienia musiała pojawić się Nokia 3310. To telefon, który obrósł legendą. Ciężko zliczyć wszystkie memy z jego udziałem. Do dziś panuje przekonanie o jego niezniszczalności czy też długowiecznej baterii. Model ten zaprezentowany został 1 stycznia 2000 roku. Wraz z jego pochodnymi sprzedał się w ilości ponad 126 mln egzemplarzy, co jest jednym z największych sukcesów Nokii. Dla wielu osób model 3310 był pierwszym telefonem w życiu. Cechował się mniejszymi wymiarami od poprzedników, wibracjami, kultową grą w snake’a, kilkoma ciekawymi dodatkami, edytorem dzwonków. Bateria pozwala na długi czas pracy, gdzie telefon tylko do rzadkich rozmów i smsów wytrzymywał spokojnie nawet 2 tygodnie. Warto dodać, że w 2017 roku na rynku pojawiła się nowa Nokia 3310, która wzorowana była na modelu sprzed kilkunastu lat.

Nokia 6310i

Na naszej liście kolejna kultowa Nokia, tym razem z serii biznesowej. O popularności tego modelu niech świadczy fakt, że wciąż można ją kupić i to za sporą sumę, kilkuset złotych. Model ten pojawił się na rynku w 2002 roku i produkowany był tylko przez 2 lata. W wielu rankingach znajduje się w czołówce lub nawet na pierwszym miejscu najlepszych telefonów komórkowych w historii. Nokia 6310i cechowała się bardzo eleganckim wyglądem, długim czasem pracy. Także i ten telefon spokojnie mógł wytrzymać na jednej baterii do kilkunastu dni, co i dziś robi spore wrażenie. Od 2002 roku był to właściwie obowiązkowy przedmiot dla każdego biznesmena w kraju. 

Motorola Razr V3

Kiedy w filmie Matrix pojawiły się telefony z klapkami, nagle wszyscy zapragnęli mieć właśnie takie telefony. Największym wygranym z perspektywy czasu okazała się Motorola, której model Razr V3 z ponad 130 mln sprzedanych egzemplarzy jest najchętniej kupowanym telefonem z klapką w historii. W czasach, gdy jednak większość modeli na rynku stanowiły mniejsze lub większe cegły, smukłe V3 w metalowej obudowie jawiło się jako coś luksusowego. Telefon po złożeniu miał niecałe 14 mm grubości, zaś po rozłożeniu mógł przypominać bardziej nóż niż komórkę. Posiadał przy tym całkiem płaską i podświetlaną klawiaturę. Technologicznie ustępował jednak konkurencji, a w dniu polskiej premiery kosztował 1500 złotych! Z czasem wprowadzono jego limitowane i znacznie ulepszone wersje. 

Nokia N95

Na naszej liście kolejna kultowa Nokia. Tym razem N95 z 2007 roku. Zdaniem wielu był to telefon kompletny, z optyką Carl Zeiss, aparatem do selfie, systemem Symbian, wieloma multimedialnymi rozwiązaniami. Model sprzedał się w ilości 15 mln egzemplarzy, co bardziej wynikało z końca pewnej epoki. W tym samym bowiem roku na konferencji zaprezentowany został pierwszy iPhone zaczynający erę smartfonów. 

Na naszej liście moglibyśmy wymienić jeszcze takie modele jak: Siemens CX65, Siemens SL45, Ericsson T28, Nokia 8110, Nokia 1100/1110, Sony Ericsson K800i, Nokia 3210.