W większości przypadków, zwieńczeniem nauki na poziomie studiów wyższych jest napisanie prac licencjackiej lub magisterskiej, w zależności od danego etapu edukacji. Niejednokrotnie, szczególnie w czasach otwartych granic i integracji europejskiej, absolwenci polskich uczelni na różnych kierunkach czy to humanistycznych czy technicznych, ubiegają się o angaż w międzynarodowych lub wręcz zagranicznych firmach. Naturalnie, najbardziej odpowiedzialni i najlepiej przygotowani kandydaci posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe jaki umiejętności dodatkowe, które, w tych okolicznościach, stanowią w zasadzie klucz do podjęcia danej pracy czyli odpowiedni poziom znajomości języka obcego. Często niezależnie od kraju pochodzenia danej firmy, w której ów kandydat chciałby się zatrudnić językiem służącym komunikacji jest język angielski.

Praca po angielsku

Powyższy podtytuł jest w tym kontekście dwuznaczny, gdyż z jednej strony oznacza on wykonywanie obowiązków zawodowych w miejscu pracy, gdzie głównym językiem używanym przez wszystkich jest język angielski. Z drugiej strony, stanowi on odniesienie do pracy licencjackiej lub magisterskiej pisanej w języku angielskim, a więc do odpowiedniego profilowania swoich studiów na bardzo wczesnym etapie. Takie rozwiązanie może okazać się bardzo pomocne w przypadku ubiegania się o pracę w zagranicznych czy międzynarodowych przedsiębiorstwach. Pozawala to na uniknięcie niektórych przeszkód, a także na zdobycie pewnych dodatkowych punktów na samym etapie rekrutacji. Po pierwsze, posiadając pracę magisterską w języku angielskim możemy łatwiej zainteresować potencjalnego pracodawcę czy też choćby osobę przeprowadzającą rekrutację dziedziną, w której się specjalizujemy. Ponadto, kandydat obeznany w tematyce swojej pracy od razu w języku angielskim może w łatwy sposób nawiązać kontakt z rozmówcą i pokrótce przedstawić wszystkie najważniejsze punkty w swojej tak, aby jak najlepiej zaprezentować się jako specjalista w danej dziedzinie. W przypadku pracy pisanej w języku polskim można napotkać problemy z terminologią i innymi kluczowymi określeniami co negatywnie odbija się na własnej prezentacji. Zakładając, że student piszący pracę po angielsku dysponuje odpowiednimi kwalifikacjami, a więc przede wszystkim znajomością języka angielskiego na wysokim poziomie, samo przejście na język angielski daje również większe możliwości jeśli chodzi o zbadanie danego zagadnienia. Chodzi tu o dostęp do szerszej literatury, większej liczby badań i materiałów, na bazie których można stworzyć ciekawszą i bardziej wnikliwą pracę licencjacką czy magisterską.

Czy warto?

Oczywiście pisanie prac po angielsku nie zawsze jest mocną stroną studenta dlatego warto choćby rozważyć uprzednie tłumaczenie pracy czy to samodzielnie czy też korzystając z pomocy wyspecjalizowanego biura. Ważne, aby na samym etapie rekrutacji można było jak najdokładniej przedstawić swoje atuty jak i sferę specjalizacji, a praca napisana w języku angielskim bez wątpienia pozwoli potencjalnemu pracodawcy zaznajomić się z jej treścią, poznać czym dokładnie zajmowaliśmy się podczas jej pisania, jakie aspekty badaliśmy, a więc na czym konkretnie się znamy i w jakim stopniu. Decydując się na pisanie pracy po angielsku nie musimy od razu podejmować studiów wyłącznie w tym języku. Istnieją opcje, w których części nauki odbywa się po angielsku, a część w języku polskim. Jednakże samo napisanie pracy po angielsku może stanowić dodatkowy atut, gdyż automatycznie daje to lepsze rozeznanie w swojej sferze specjalizacji od razu w języku angielskim co niejednokrotnie stanowi przepustkę lub choćby dodatkowe punkty w rozpoczęciu kariery zawodowej w międzynarodowych korporacjach.