Rekuperacja to popularne określenie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jest to system zapewniający stałą wymianę powietrza w pomieszczeniu, ale przede wszystkim, odzysk ciepła ze zużytego i wilgotnego powietrza wywiewanego z budynku. Zastosowanie rekuperacji pozwala zatem znacznie poprawić jakość powietrza w budynku, jak również oszczędzić na ogrzewaniu domu, biura lub lokalu.
System rekuperacji składa się centrali wentylacyjnej stanowiącej serce całej instalacji, a także z przewodów wentylacyjnych rozprowadzonych do poszczególnych pomieszczeń, z których to, w zależności od sposobu użytkowania danego pomieszczenia, powietrze jest nawiewane lub wywiewane. Centrala wentylacyjna, nazywana potocznie rekuperatorem, zapewnia stałą cyrkulację powietrza w budynku. Zużyte i wilgotne powietrze przepływa w rekuperatorze przez wymiennik ciepła, w którym ogrzewa strumień świeżego powietrza, które jest w tym czasie nawiewane do budynku z zewnątrz.
Montaż systemu rekuperacji
Montaż systemu rekuperacji nie jest procesem skomplikowanym. Niemniej, aby cała instalacja działała w sposób efektywny, musi zostać wcześniej prawidłowo zaprojektowana. Projekt instalacji rekuperacji może zostać sporządzony na etapie projektowania całego budynku przez architekta, lub przygotowany przez firmę wykonawczą na etapie wykańczania, lub remontowania budynku. Każdorazowo projekt taki powinien wskazywać miejsca montażu anemostatów nawiewnych i wywiewnych w poszczególnych pomieszczeniach, przedstawiać bilans powietrza, sposób prowadzenia przewodów wentylacyjnych oraz miejsce montażu centrali wentylacyjnej.
Przy wyborze odpowiedniego wykonawcy do zaprojektowania i montażu systemu rekuperacji, szczególną uwagę należy zwrócić na opinie jak i doświadczenie firmy, do której mamy zamiar się zwrócić. Takie zachowanie podyktowane jest przede wszystkim chęcią pozyskania usługi najwyższej klasy i uniknięcia nieodpowiednich firm świadczących usługi wątpliwej jakości.
Etapy wykonania rekuperacji
Prawidłowe wykonanie systemu rekuperacji nie należy do łatwych. W pierwszej kolejności należy przygotować projekt, na którego podstawie zostaną dobrane odpowiednie komponenty jak i harmonogram prac wykonawczych.
Projektowanie takiego systemu przebiega w następujący sposób:
-Na początku ocenia się zapotrzebowanie wentylacyjne budynku potrzebne do odpowiedniej wymiany.
-Wykonywane są odpowiednie pomiary, aby zlokalizować dostępne ciepła oraz wilgoci, określić ilość pomieszczeń oraz poznać specyfikacje obiektów.
-Dobór centrali wentylacyjnej oraz zaprojektowanie tras przewodów wentylacyjnych
-Na sam koniec wykonujemy bilans powietrza, aby upewnić się, że nasz system działa poprawnie i doprowadzą czyste powietrze do wszystkich pomieszczeń.
Po wykonaniu projektu, który został zaakceptowany przez klienta, przechodzimy do montażu. Pierwszą rzeczą, jaką należy wykonać, jest przygotowanie budynku pod system rekuperacji.
Następnie montowana jest centrala wentylacyjna oraz prowadzone są wszystkie przewody wentylacyjne niezbędne do poprawnego działania systemu jak i montaż anemostatów.
Kolejnymi krokami są:
-Podłączenie systemu do źródła ciepła
-Testowanie całego systemu
-Instruktaż użytkowników na temat poprawnego użytkowania
Wybór profesjonalnego wykonawcy
Dobra praktyka montażu systemu rekuperacji wymaga zaangażowania wykwalifikowanych pracowników z odpowiednimi uprawnieniami. To kluczowy element zapewniający optymalne funkcjonowanie systemu przez wiele lat. Fachowa instalacja przekłada się na efektywność i trwałość rozwiązania. Przykładem takiej firmy jest Eco-Team z Częstochowy, która wyróżnia się wieloletnim doświadczeniem w branży oraz wykwalifikowanymi specjalistami.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]