Wielu użytkowników twierdzi, że polskie giełdy kryptowalut znacznie odstają pod względem jakości usług od zagranicznych platform. Takie twierdzenie wydaje się jednak mocno krzywdzące, ponieważ w naszym kraju nie brakuje renomowanych firm, które zdołały zbudować międzynarodową popularność. Z tego artykułu dowiesz się, jak działa polska giełda kryptowalut, a także poznasz przykłady najpopularniejszych, rodzimych platform.

W przypadku takich platform, handel walutami wirtualnymi odbywa się bezpośrednio pomiędzy dwoma użytkownikami. Kupiec wybiera satysfakcjonującą ofertę lub tworzy zlecenie oczekujące po interesującej go kwocie. Z kolei sprzedawca wystawia zlecenie sprzedaży z satysfakcjonująca go kwotą lub akceptuje jedną z ofert dostępnych na liście. Giełda jest zatem pośrednikiem, który udostępnia bezpieczne środowisko umożliwiające handel.

Transakcje odbywają się w parach kryptowalutowych. Np. w parze BTC/ETH możemy kupić lub sprzedać Bitcoina w zamian za tokeny Ethereum. Waluty wirtualne mogą być zastawione z walutami FIAT, np. złotówkami. Dzięki temu, także użytkownicy, którzy nigdy wcześniej nie prowadzili handlu kryptowalutami, mogą swobodnie dołączyć do rynku. Polskie giełdy kryptowalut, podobnie jak zagraniczne, pobiera prowizję od przeprowadzonych transakcji.

Polskie giełdy kryptowaut dostosowane do potrzeb

Szeroki wybór platform transakcyjnych sprawia, że wielu klientów nie wie, które polskie giełdy kryptowalut zaoferują im najlepsze warunki. W praktyce, dużo zależy od indywidualnych potrzeb. Możemy jednak wskazać kilka najważniejszych kryteriów, które uwzględniają porównywarki ułatwiające nam wybór platformy.

  • Kapitalizacja – to najważniejszy czynnik, który informuje nas o płynności. Pod tym pojęciem kryje się wartość przeprowadzonych transakcji, zwykle w przeciągu ostatniej doby. Wysoka kapitalizacja informuje od dużej aktywności użytkowników, a co za tym idzie, oferuje nam większą swobodę w handlowaniu walutami wirtualnymi.
  • Pary kryptowalutowe – ważnym kryterium są także proponowane pary, w których możemy przeprowadzić transakcję. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z handlem, sprawdź, czy dana giełda obsługuje przynajmniej jedną parę z walutą tradycyjną. W ten sposób będziesz mógł zasilić swoje konto na giełdzie przelewem bankowym lub kartą płatniczą.
  • Prowizja – polskie giełdy kryptowalut zarabiają na transakcjach przeprowadzonych przez użytkowników. Wysokość prowizji ma duży wpływa na opłacalność naszych inwestycji.
  • Przejrzystość platformy – wyróżniamy platformy, które stawiają na profesjonalizm i tradycyjne podejście. Mogą one sprawiać trudności początkującym użytkownikom. Z kolei nowoczesne platformy zostały uproszczone w taki sposób, aby handel był dużo prostszy oraz intuicyjny.