Początki życia na własny rachunek to trudny okres wymagający często wielu wyrzeczeń. Chociaż wydaje się, że wielu studentów utrzymuje się dzięki rodzicom, to jednak nie zawsze jest to możliwe.

O życiu studenckim mówi się dużo i różnie. Kojarzy się z beztroskim czasem, w którym zdobywanie wiedzy łączy się z imprezami i poznawaniem nowych ludzi. Mieni się ono wieloma barwami i wydaje najlepszym okresem w życiu, ponieważ studenci nie są jeszcze obarczeni obowiązkami dorosłego życia, jednak mogą już decydować o sobie. Czy taki scenariusz jest jednak prawdziwy? Niekoniecznie.

Finansowe życie studenta

Początki życia na własny rachunek to trudny okres wymagający często wielu wyrzeczeń. Chociaż wydaje się, że wielu studentów utrzymuje się dzięki rodzicom, to jednak nie zawsze jest to możliwe. Niektórzy młodzi ludzie również sami z siebie pragną się uniezależnić. Poświęcanie czasu na naukę i uczelnie utrudnia znalezienie lepiej płatnej pracy, a brak doświadczenia na rynku skutkuje dodatkowym zmniejszeniem tych szans. Start dorosłego życia to moment, w którym mało kto posiada oszczędności, dlatego niejednokrotnie niezbędna może okazać się szybka pożyczka. Zależnie od tego jaki rodzaj studiów został wybrany. istnieją różne możliwości radzenia sobie z takimi sytuacjami.

Praca a studia

W pierwszej kolejności warto zadbać o stałe źródło dochodu, dzięki któremu możliwym będzie opłacenie mieszkania lub akademika, oraz pozostawienie środków na codzienne potrzeby. Dużo łatwiej mają studenci zaoczni, ponieważ mogą oni pracować w trakcie tygodnia. Taka elastyczność i dostępność bywa atrakcyjna dla wielu pracodawców, a praca w pełnym wymiarze godzin zapewni też większą wypłatę niż dorywcze zajęcia. Z kolei studenci dzienni mogą wykorzystać weekendy na pracę dodatkową jak np. praca w barze, restauracji czy sklepach. Niskie zarobki w tym początkowym etapie nie powinny dziwić, dopiero z czasem można liczyć na lepsze propozycje zawodowe.

Nagły wydatek! Co teraz?

Jak wiadomo życie bywa zaskakujące i miesięczny, dopięty budżet może nie wystarczyć w kryzysowych sytuacjach. Nagła szansa wyjazdu, wymagająca pokrycia kosztów podróży? Zakup niezbędnych podręczników lub licencji do programów powiązanych ze studiami? Zniszczenie telefonu lub sprzętu w domu? To wszystko jest możliwe i może zdarzyć się każdemu. W takich sytuacjach przyda się pożyczka na dowód. Aby ją zdobyć niezbędne jest potwierdzenie dochodów – może to być stypendium (warto dobrze się uczyć!) lub praca dorywcza np. na pół etatu. Pożyczka pozabankowa kojarzy się negatywnie, jednak w dobie powszechnego dostępu do internetu łatwo jest zweryfikować jej warunki. Porównywarki pożyczek i opinie w internecie pomogą wybrać odpowiednie rozwiązanie, dzięki któremu nagły wydatek nie będzie problemem, a spłata zobowiązania odbędzie się na uczciwych i wygodnych warunkach.