Mieszkania od dewelopera wymagają wygospodarowania konkretnych środków finansowych. Nieruchomości są coraz droższe, a tempo z jaką rosną nie zwalnia. Nie każdy ma wolną gotówkę, aby nabyć mieszkanie, dlatego często posiłkujemy się kredytami hipotecznymi.

Jak sfinansować zakup mieszkania z rynku pierwotnego?

Jeśli decydujemy się na nowe mieszkania, stajemy przed wyborem – mieszkania deweloperskie, czy z rynku wtórnego. Nie jest to łatwa decyzja.

Przy pozyskiwaniu środków na mieszkanie z drugiej ręki, warto mieć na uwadze fakt, że chętnych nie brakuje i możemy zwyczajnie spóźnić się z decyzją kredytową. Wówczas inwestycja przechodzi nam koło nosa. Inaczej sprawa się ma jeśli chodzi o nowe inwestycje. Bezpośrednio u dewelopera możemy zarezerwować lokal, który przypadł nam do gustu. Ponadto mamy więcej czasu na pozyskanie środków, a nikt nie wywiera presji na kupującym. Rynek pierwotny jest bardzo rozbudowany, co też wymusza na deweloperach konkurencyjne ceny, rabaty i promocje. Warto z nich skorzystać i zawsze próbować lekko negocjować cenę.

Ważne są też same koszty transakcji, które w przypadku mieszkania od dewelopera są niższe. Po pierwsze nie obliguje się zapłata kosztownej prowizji dla pośrednika nieruchomości. Często właśnie w ten sposób sprzedawane są mieszkania z rynku wtórnego. Natomiast koszt umowy notarialnej dzielony jest na dwie części, dewelopera i kupującego.

Nowa inwestycja to także duża klarowność i bezpieczeństwo pod kątem transakcji, którą gwarantuje umowa. Często firmy współpracujące z deweloperami świadczą usługi, które wspomagają proces zakupu. Przeprowadzają także przez trudny proces pozyskania kredytu hipotecznego. Wspierają w zakresie podpisywania umowy oraz dokonywania wpłaty.

Co ważne inwestycja zabezpieczona jest także przepisami, do stosowania których deweloper jest zobligowany. Kupując nieruchomość od osoby prywatnej, trafić możesz na oszusta, a zwrot środków może być bardzo ciężki. Poza tym mamy gwarancję, że deweloper nie wycofa się z umowy kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego, co może przydarzyć się w przypadku zakupu na rynku wtórnym. W poszukiwaniu ofert mieszkań z rynku pierwotnego pomocne mogą okazać się strony takie jak https://www.wybierzdewelopera.pl.