Pierwsze skojarzenie, jakie nasuwa się na myśl o dobrej pożyczce, to, że powinna być tania. Owszem, ale to nie jedyny warunek, jaki powinien być spełniony. Dobra pożyczka musi być przede wszystkim wygodna. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie cechy powinno mieć tego typu zobowiązanie i na co należy zwracać uwagę.
Dobra pożyczka – jaka?
Pożyczanie pieniędzy nie jest niczym złym. Każdemu z nas może przydarzyć się sytuacja, kiedy potrzebujemy większej ilości gotówki. Gdy nie możemy pożyczyć jej od rodziny czy przyjaciół, wówczas musimy zgłosić się do banków lub instytucji parabankowych. Chcąc zaciągnąć tego typu zobowiązanie, należy pamiętać o pewnych kluczowych kwestiach. O tym jak rozpoznać dobre pożyczki możesz przeczytać na blogu dobrapozyczka24.pl. Zacznijmy od tego, że pożyczka powinna być przede wszystkim łatwo dostępna, czyli aby była możliwość zaciągnięcia jej nie tylko w banku, ale również w instytucjach pozabankowych. W przypadku pożyczek na niskie sumy wystarczy jedynie dowód osobisty i nie są wymagane żadne inne formalności. Oczywiście sam dowód to nie wszystko. Sprawdzane są poza tym bazy BIK oraz BIG mające ustalić jakim kredytobiorcą jest potencjalny klient i czy nie „wisi” nad nim niespłacone zadłużenie. Istnieją również pożyczki dla zadłużonych jednak te, są znacznie droższe i bardziej ryzykowne dla pożyczkodawcy.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność pożyczki to wysokość spłacanych rat. W przypadku konieczności zaciągnięcia zobowiązania na kwotę wyższą niż 1 000 zł możliwość spłacenia jej w niskich i wygodnych ratach nie stanowi obciążenia dla domowego budżetu.
Jak wybrać pożyczkę?
Aby wybrać dla siebie najlepszą pożyczkę, koniecznie trzeba porównać dostępne oferty pod kątem własnych potrzeb i możliwości. Dlatego w pierwszej kolejności oszacuj własne możliwości finansowe. Określ, ile musisz pożyczyć i w jakim zakresie czasowym, jesteś w stanie spłacić zaciągniętą kwotę. Przemyśl ile miesięcznie będziesz w stanie przeznaczać na opłacenie raty.
Jeżeli zagadnienia kredytowe nie są twoją najmocniejszą stroną, umów się na spotkanie z doradcą. Zada ci on mnóstwo pytań, dzięki którym będzie mógł łatwiej znaleźć ofertę dostosowaną wprost do twoich potrzeb oraz możliwości. Może również wytłumaczyć wszystkie kwestie, które są dla ciebie niezrozumiałe tak, abyś nie kupował przysłowiowego kota w worku.
Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, dokładnie przeanalizuj ją z innymi i sprawdź wszystkie zapisy umowy oraz formularza informacyjnego. Wszelkie niejasności i wątpliwości wyjaśnij z doradcą i nie podpisuj niczego, czego nie do końca rozumiesz. Zwróć uwagę na koszty całkowite pożyczki i upewnij się, czy są one takie, jakie uzgadniałeś z pracownikiem danej placówki.