Prowadzenie własnej firmy to duża niezależność, ale również spora odpowiedzialność. Wymaga ogromnego zaangażowania i poświęcenia czasu. By móc skupić się na rozwijaniu biznesu, wielu przedsiębiorców decyduje się na outsourcing usług księgowych. Sprawdź jakie korzyści niesie ze sobą takie rozwiązanie.

Przeczytaj więcej na firmowym blogu biura rachunkowego InPLUS: https://www.inplus.lublin.pl/blog

Oszczędność czasu

Wiesz już, że prowadzenie własnej firmy wymaga dużego nakładu czasu. Pomyśl ile możesz go zaoszczędzić zlecając księgowość na zewnątrz. Zamiast pilnowania terminowych rozliczeń, wysyłania dokumentacji czy przygotowania zeznań podatkowych możesz skupić się na tym na czym się znasz. Nie musisz poświęcać czasu na czytanie zawiłych przepisów czy przygotowywanie się do kontroli z Urzędu Skarbowego czy ZUS-u. Zlecając outsourcing, wszelkie kwestie związane z księgowością, rachunkowością oraz reprezentacją w urzędach przejmuje zewnętrzna firma. Ty zyskujesz więcej czasu, który możesz wykorzystać na rozwijanie biznesu bądź relaks z bliskimi.

Optymalizacja kosztów

Korzystanie z outsourcingu księgowego jest w zdecydowanej większości przypadków tańsze, niż prowadzenie księgowości wewnętrznej. Pracownik na etacie to dodatkowe koszty, związane z koniecznością zapewnienia miejsca pracy, wyposażenia w postaci sprzętu czy oprogramowania księgowego, wydatki na kursy czy szkolenia księgowe. Współpraca z biurem rachunkowym też kosztuje, ale płacisz tylko za realizację konkretnych usług. W przypadku małych firm takie koszty będą naprawdę niewielkie i proporcjonalne do ilości zleconych prac. Zatrudniając księgowego trzeba mu natomiast zapłacić pensję w stałej wysokości, bez względu na to ile pracy miał w danym miesiącu.

Bezpieczeństwo

Samodzielne zarządzanie finansami i księgowością to ogromna odpowiedzialność. Jakikolwiek błąd czy niedotrzymanie terminów może skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi. Outsourcing usług księgowych pozwala zminimalizować takie ryzyko. Nawet jeśli dojdzie do złamania przepisów czy pomyłki, właściciel firmy nie ponosi odpowiedzialności. Zostaje ona w całości przeniesiona na biuro, które ma obowiązek posiadać ubezpieczenie OC. Im wyższa kwota polisy tym lepiej. Podczas gdy zatrudniony na etacie księgowy odpowiada finansowo jedynie do trzykrotności miesięcznego wynagrodzenia. Szkoda poniesiona przez przedsiębiorcę na skutek błędu jest najczęściej dużo większa, w związku z tym resztę kary będzie on musiał pokryć z własnej kieszeni.

Dyspozycyjność

Zatrudniając księgowego lub realizując księgowość na własną rękę trzeba brać poprawki na różnego rodzaju zdarzenia. Urlopy okolicznościowe, zwolnienia lekarskie czy inne wypadki losowe mogą wpływać na płynność pracy działu. Do tego dochodzą koszty związane z wynagrodzeniem za czas nieobecności pracownika lub kary za ewentualne opóźnienia w dostarczeniu dokumentów do właściwych instytucji.

W przypadku outsourcingu takich problemów nie ma. Nie musisz martwić się urlopem czy chorobą księgowego – biuro rachunkowe zawsze będzie miało na jego miejsce inną kompetentną osobę, która będzie mogła go zastąpić i zapewnić płynność przepływu dokumentacji.

Możliwość skupienia się na rozwijaniu biznesu

Outsourcing księgowości zapewnia nie tylko więcej czasu, ale również narzędzi, które wspierają rozwój firmy. Dobre biura rachunkowe znacznie wykraczają poza usługi związane wyłącznie z księgowością. Często zatrudniają również ekspertów z zakresu prawa, doradców podatkowych czy biegłych rewidentów. Wiele biur oferuje również zaawansowane usługi raportowania, analiz czy statystyk, które pomagają zarządzać finansami firmy oraz planować strategię działania. Często pojawiają się również usługi w postaci różnego rodzaju szkoleń np. BHP czy przeciwpożarowe, a także tak popularne kursy z Excela. Wiele biur na bieżąco rozszerza swoją ofertę dostosowując się do wymagań rynkowych. Obecnie część z nich oferuje również wsparcie w ramach programu tarczy antykryzysowej, oferując pomoc przy przygotowywaniu właściwych dokumentów czy doradztwo przy interpretacji zawiłych przepisów. Taka kompleksowa oferta to dla przedsiębiorcy duża wygoda, ale i szansa na optymalizację kosztów, analizę ryzyka czy zwiększenie wydajności firmy.

Komu opłaca się outsourcing

Współpraca z zewnętrznym biurem rachunkowym to dobre rozwiązanie właściwie dla każdego przedsiębiorcy. Dla małych firm to szansa na optymalizację kosztów prowadzenia księgowości. Duże podmioty docenią kompleksową ofertę i możliwość załatwienia wielu kwestii w jednym miejscu.