W życiu bywa tak, że zdarzają się sytuacje, których zupełnie nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Może to być nagła choroba, utrata pracy czy choćby niespodziewany wirus, który wpływa na znaczący spadek naszych dochodów. Nie jesteśmy w stanie im zapobiec, ale możemy się zabezpieczyć przed skutkami takich zdarzeń.
Poduszka bezpieczeństwa
Nasze comiesięczne koszty utrzymania to kredyty hipoteczne, opłaty za stałe usługi, opłaty u dostawców mediów i wreszcie pieniądze, które wydajemy na żywność, chemię, kosmetyki, odzież, czyli to wszystko, co nazywamy po prostu kosztami życia. Musimy regularnie spłacać wszystkie swoje zobowiązania, musimy też mieć pieniądze na codzienne wydatki. Każdy z nas, nawet nie prowadząc systematycznie budżetu domowego, jest w stanie świadomie ustalić, jakie są to koszty i jaka suma jest nam potrzebna. Oczywiście, oprócz tych pieniędzy potrzebne nam także dodatkowe fundusze na wydatki nieregularne, które ponosimy okazjonalnie, kilka razy w roku: wakacje, wyjazdy dzieci czy opłaty z tytułu ubezpieczenia auta. Tu także kwoty są nam znane, przynajmniej szacunkowo. Wiemy także, że są w tej grupie wydatki, które musimy ponieść i takie, które nie są nam niezbędne. Jeśli samochód to nasz narzędzie pracy lub jest konieczny, jako środek transportu do pracy, musimy ponosić koszty jego utrzymania. Z wakacji natomiast spokojnie możemy zrezygnować.
Ile powinna wynosić nasza poduszka bezpieczeństwa?
Odpowiedź na to pytanie jest wyjątkowo prosta, jak najwięcej, aczkolwiek i w tym przypadku obowiązuje pewien limit. Nasza poduszka powinna minimalnie pokryć koszty życia naszej rodziny przez trzy miesiące. Jeśli więc na utrzymanie potrzebujemy 4000 zł to potrzebne nam 12000 odłożonych na fundusz bezpieczeństwa. To tylko minimum, dla pełnego poczucia stabilności powinniśmy pieniędzy mieć więcej, najlepiej, aby była to kwota, która wystarczy nam na rok spokojnego życia. Możemy sobie wówczas pozwolić na bezstresową zmianę zatrudnienia czy choćby rozpoczęcie działalności na własny rachunek. Trzeba tylko pamiętać, aby nie przeznaczać tych pieniędzy na większe inwestycje. Zbyt często zdarza się, że nie chcąc, aby nasz kapitał po prostu leżał na nisko oprocentowanym koncie oszczędnościowym czy lokacie, przeznaczamy go na inwestycje np. w mieszkanie. To błąd, bo w razie nagłej sytuacji pozbawimy się możliwości skorzystania z pieniędzy. Wprawdzie będziemy je mieli, ale w nieruchomości, a na jej sprzedanie potrzebny jest czas. Nasz fundusz nie spełni więc tej roli, która powinna mu być przypisana.
Jak zgromadzić pieniądze?
Nie ma najmniejszego problemu, jeśli nasze dochody są wyższe od wydatków, po prostu całą nadwyżkę odkładamy i fundusz zbiera się dość szybko. Co jednak zrobić, jeśli nie mamy możliwości uskładania tych pieniędzy, bo po prostu nie mamy żadnych nadwyżek w swoim budżecie? Musimy jak najszybciej znaleźć prace dodatkowe, poszukać źródeł dodatkowych dochodów, każdą premię czy nagrodę przeznaczać na ten cel. Posiadanie poduszki bezpieczeństwa powinno być absolutnym, finansowym priorytetem, bo to te pieniądze zapewniają spokój tobie i twojej rodzinie.