Procent składany to jedna z największych ciekawostek matematycznych świata. Teoretycznie każdy wie na czym polega: procent składany to taki sposób oprocentowania kapitału, w którym odsetki nie są wypłacane po zakończeniu okresu rozliczeniowego, a są po prostu dopisywane do początkowego kapitału. W ten sposób pomimo utrzymania odsetek na tym samym poziomie uzyskujemy je zdecydowanie wyższe Liczone są po prostu od większego kapitału. W ten sposób pieniądze pracują na siebie i dostarczają nam następnych pieniędzy.

Ten powszechnie znany mechanizm teoretycznie bardzo prosty, niestety nie przez każdego pojmowany jest w sposób praktyczny. Tymczasem jego konsekwencje mogą być dla nas bardzo pozytywne, ale też odbić się na naszych finansach w sposób negatywny. Oczywiste jest, że rezultat pozytywny będzie istniał, jeśli to my jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami kapitału i wykorzystujemy siłę procentu składanego na naszą korzyść.

Zupełnie inaczej jest, jeśli to my pożyczamy pieniądze od banku i to my musimy zapłacić od nich odsetki. Na im dłuższy okres pożyczamy, tym wyższe będą nasze odsetki. Sumowanie odsetek w kolejnych latach kredytowania spowoduje, że nawet przy stosunkowo niskim oprocentowaniu w perspektywie kilkudziesięciu lat płacimy bankowi zdecydowanie więcej odsetek niż wynosi kwota kapitału i pozornie proste oprocentowanie. Banalne, prawda? A tak niewiele osób zwraca na to uwagę. Policzmy na prostym przykładzie.

Na lokatę roczną wpłacasz 1000 zł a jej oprocentowanie wynosi 5 %. Po roku z lokaty będziesz miał 1050 zł. Mamy świadomość, że nie ma w tej chwili na rynku takich lokat i że liczenie nie uwzględnia podatku Belki, ale to tylko przykład. Jeśli swój 1050 wpłacisz ponownie na lokatę o takich samych parametrach, po roku będziesz mieć już 1052, 50 czyli o 2, 50 więcej niż w roku ubiegłym. Niewiele, ale i kwota nie byłą ogromna. Oczywiście im kwota wyższa, a czas oszczędzania dłuższy tym magia procentu składanego lepiej widoczna.

Można jeszcze wspomóc procent składany w gromadzeniu kapitału. Pierwszym czynnikiem jest kapitalizacja odsetek. Im będzie ona częstsza tym szybciej wypracowane odsetki będą powiększać kapitał i zarabiać. Jeśli więc mamy do wyboru lokatę roczną, gdzie odsetki naliczane są raz w roku i taką z kapitalizacją miesięczną, ta ostatnia będzie zdecydowanie korzystniejsza. Niestety wzrost naszego zarobku obniżany jest przez dwa negatywne czynniki: podatek od zysków kapitałowych oraz inflację.

Podatek od zysków tzw. podatek Belki wynosi obecnie 19 %. Inflacja to wzrost cen produktów i usług, które nabywamy. Za jej sprawą pieniądz traci na wartości, inflacja działa więc na naszą niekorzyść. To taki procent składany, ale przynoszący nam negatywne skutki.