Ubieganie się o uzyskanie finansowania z banku każdorazowo związane jest ze sprawdzeniem przez instytucję wiarygodności kredytowej potencjalnego dłużnika. Bierze się pod uwagę wiele czynników, w tym także formę aktualnego zatrudnienia. Czy można otrzymać kredyt, pracując na umowę zlecenie? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Czy można otrzymać kredyt, pracując na umowę zlecenie?
Bank przed uruchomieniem finansowania kredytowego wnikliwie sprawdza sytuację życiową i majątkową potencjalnego kredytobiorcy. W badaniu uwzględniania się m.in.: formę zatrudnienia (najbardziej wskazana to umowa o pracę), staż pracy, obecne zobowiązania, historię kredytową, stan cywilny, wykształcenie, status zawodowy, miesięczne wydatki czy posiadane nieruchomości. Jak widać, kryteriów branych pod uwagę przez banki jest bardzo dużo, dlatego można uzyskać kredyt, pracując na umowę zlecenie czy o dzieło. Warto jednak podkreślić, że instytucje mogą mieć w związku z tym dodatkowe wymagania, np. zatrudnienie przez co najmniej 12 miesięcy. Ważna jest także ciągłość pracy, dlatego konieczne jest przedstawienie wszystkich umów z danym pracodawcą. W większości przypadków przez banki wymagane jest także osiąganie pewnego pułapu dochodów każdego miesiąca.
Jaki kredyt bank przyzna osobie pracującej na umowie zlecenie?
Oferta kredytów bankowych udzielanych osobom zatrudnianym na podstawie umowy zlecenie może być różna w poszczególnych placówkach. Ogólnie rzecz biorąc, w niektórych z nich można otrzymać nawet środki na zakup nieruchomości, konieczne jest jednak spełnienie bardzo wyśrubowanych wymagań. Więcej informacji na temat kredytów hipotecznych znaleźć można na stronie: https://pożyczki-online.pl/kredyt-hipoteczny-a-zmiana-pracy-co-warto-wiedziec/. Trudności może przysporzyć także zaciągnięcie kredytu samochodowego. W przypadku zleceniobiorców dużo łatwiej jest otrzymać zobowiązanie gotówkowe – oferują je prawie wszystkie banki działające w Polsce. Innym typem kredytowania, które można uzyskać, pracując na umowę zlecenie, jest zobowiązanie konsolidacyjne.
Warto także wspomnieć o możliwości zaciągnięcia kredytu studenckiego, bo to właśnie uczniowie i studenci najczęściej zatrudniani są na podstawie umowy zlecenie. W przypadku tego zobowiązania pod uwagę najczęściej brane są dochody całego gospodarstwa domowego – nie mogą one przekraczać 3.000 zł na osobę. Wlicza się w nie także przychody z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenie.
Jak zwiększyć szanse na pozytywną decyzję kredytową, pracując na umowę zlecenie?
Jak widać, możliwe jest zaciągnięcie każdego typu zobowiązania finansowego przez osobę, która zatrudniona jest na podstawie umowy zlecenie. Przede wszystkim dla zwiększenia wiarygodności w oczach banku warto zadbać o stałe, stabilne zatrudnienie przez okres co najmniej 6 miesięcy. Przydatna może być także otrzymana od pracodawcy promesa, czyli obietnica, przedłużenia umowy po wygaśnięciu obecnej. Warto podkreślić, ze konieczne są regularne wpływy na konto przez okres 6 – 12 miesięcy. Dobrze jest zgromadzić na nim oszczędności. Ponadto w przypadku kredytu hipotecznego konieczne jest uzbieranie wkładu własnego. Osoby zatrudnione na umowę zlecenie, które chcą otrzymać finansowanie z banku, powinny unikać innych form zadłużania się np. pożyczek czy chwilówek. Gdy zostały one zaciągnięte wcześniej, konieczna jest regularna spłata w określonych w harmonogramie terminach. Warto podkreślić, że w przypadku trudności z samodzielnym zaciągnięciem zobowiązania można aplikować o udzielenie kredytu ze współkredytobiorcą, najlepiej, aby była to osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę (banki najbardziej przychylnie patrzą na te na czas nieokreślony).