User Experience, w skrócie UX, to całokształt uczuć i reakcji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych, których doświadcza użytkownik danego produktu. Najczęściej jest to witryna internetowa, aplikacja lub program, ale może dotyczyć również innych aspektów życia. Ze względu na cały czas postępującą digitalizację i rozwój technologii, z UX mamy zwykle do czynienia podczas użytkowania produktów z branży IT.
Skoro UX to UX Designer
Tak, jak każda przestrzeń wymaga odpowiedniego zagospodarowania, aby była użyteczna dla społeczeństwa, tak spełnienie oczekiwań przyszłego użytkownika danego produktu jest celem UX. Odpowiedzią na tego typu zapotrzebowanie było stworzenie stanowiska UX Designera. Jego zadaniem jest zaprojektowanie doświadczeń odbiorcy korzystającego z produktu, bez względu na to, czy są to treści zamieszczone na stronie internetowej, aplikacji lub dotyczą produktu docelowego dla danej grupy odbiorców. Celem jest zapewnienie pozytywnych interakcji pomiędzy samym produktem a klientem. Nie należy mylić zadań UX Designera z UI Designerem. Ten drugi odpowiada za aspekty wizualne: szata graficzna, galerie, rozkład treści, menu i widoczną strukturę strony. UX Designer projektuje i planuje działanie samej aplikacji, upraszcza działanie produktu, aby korzystanie z niego było intuicyjne i przyjemne.
Cechy i umiejętności UX Designera
Osoba wykonującą pracę UX Designera to ktoś o otwartym i analitycznym umyśle. Jest krytyczny i nie popada w samo zachwyt w stosunku do swoich pomysłów. Bada, co podoba się użytkownikom i jakie funkcjonalności usprawniają ich pracę z produktem, w związku z tym jest empatyczny i wczuwa się w położenie potencjalnego użytkownika, który poza obsługą danej aplikacji posiada jeszcze wiele innych obowiązków.
Oprogramowanie, które warto znać starając się o pracę UX Designera to:
- Mixpanel
- Analytics
- UXPin
- Loop11
- Userzoom
- io
- O.P.
- Lucidchart
i wiele, wiele innych. Wszystkie narzędzia przydadzą się do projektowania użyteczności danego produktu. Można powiedzieć, że rolą UX Designera jest pośredniczenie pomiędzy użytkownikiem, a firmą wypuszczającą na rynek swój produkt.
Kooperacja na wagę złota – 3 x UX
UX Designer może być samodzielnym stanowiskiem, które będzie kooperowało z innymi stanowiskami UX lub być połączeniem trzech obszarów w jednej osobie. To, jak będzie wyglądała struktura zależy od konkretnej firmy. W korporacjach z pewnością zadania zostaną podzielone na 3 różne stanowiska. W mniejszych firmach może wszystkie role sprawować jedna osoba. O czym mowa?
W ramach pracy Designera możemy wyróżnić trzy obszary:
- UX Researcher
- UX Designer
- UI Designer
UX Researcher to rola skupiająca się na badaniu doświadczeń i opinii na temat użytkowania konkretnego produktu wśród użytkowników.
UX Designer projektuje interakcje, makiety, planuje strategie, tworzy prototypy oraz testuje i sprawdzą funkcjonalność.
UI Designer skupia się na elementach wizualnych. Ważny jest dobór barw, rozkład tekstu i grafik, zaprojektowanie menu i panelu sterowania.
Połączenie tych trzech obszarów daje spektakularne efekty w postaci dopracowanego, ale także nieustannie dopracowywanego, dzieła, które służy do ulepszenia pracy innych osób. Co więcej, jego obsługą jest prosta, intuicyjna, a wszelkie walory wizualne dopracowane w taki sposób, aby uprzyjemniać korzystanie z danego narzędzia. Takie działania zwiększają popyt na dany produkt, a zadowoleni użytkownicy polecają go potencjalnym klientom. Co za tym idzie? Zwiększenie konkurencyjności produktu na rynku oraz większe zyski dla biznesu.