Co roku miliony Polaków biorą kredyty gotówkowe. Zależnie od Twojej sytuacji, możesz wybrać kredyt hipoteczny, kredyt konsolidacyjny, kredyt na kilka albo kilkanaście lat. Na rynku jest tyle możliwych rodzajów kredytów, że warto poświęcić trochę czasu i zastanowić się, czego naprawdę potrzebujesz. 

Określi swój budżet

Przy każdej finansowej decyzji najważniejsze jest dobre rozplanowanie. Kredyt to poważna rzecz, i jeśli nie masz pewności, że w dłuższej perspektywie czasu będziesz mógł spłacić zobowiązanie, lepiej jest wstrzymać się z taką decyzją. Im wyższy kredyt, tym większe będą też raty. Najczęściej również dłuższy kredyt równa się niższe oprocentowanie, a co za tym idzie, niższa rata, którą jednak musisz zapłacić każdego miesiąca. Na takie „wyrzeczenie” trzeba być gotowym. Dlatego zanim weźmiesz kredyt, oblicz dokładnie, na jaką kwotę spłaty możesz sobie pozwolić w przedziale miesiąca, aby  starczyło Ci ma wszystkie codzienne wydatki. Pamiętaj, że kredyt będziesz spłacać przez wiele lat, dlatego warto mieć pewność, że Twoja sytuacja jest na tyle stabilna, że długoterminowo będziesz mógł sobie na to pozwolić.    

Porównaj oferty banków

Aby wybrać odpowiedni rodzaj pożyczki musisz sprawdzić kilka rzeczy. Jak wybrać kredyt doradzają artykuły finansowe na www.gotowka-kredyt.pl, dodatkowo w Internecie istnieje wiele rankingów kredytów, które pozwolą Ci porównać wszystkie dostępne na rynku oferty. To bardzo dobre rozwiązanie, jeśli szukasz rzetelnych informacji o tym, jakie są konkretnie koszty kredytu. W dobrych rankingach wyszczególnione są wszystkie elementy, jakie zawiera w sobie dany kredyt. Jest to więc oprocentowanie, RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania, jej kwota określa faktyczne koszty kredytu), prowizja, łączna kwota do spłaty, oraz miesięczna rata. Zazwyczaj, najbardziej korzystne kredyty są wyszczególnione na górze, ale każdy kredyt jest inny – często wyższa może być rata spłaty, ale kredyt rozłożony będzie na krótszy czas.

Pamiętaj, że jeśli już podpiszesz umowę kredytową, masz 14 dni na odstąpienie od zobowiązania. Nie musisz również podawać przyczyny. Po tym czasie, zrezygnowanie z umowy kredytowej również jest możliwe, proces jest jednak nieco bardziej skomplikowany.

Koszty i produkty dodatkowe? Dokładnie sprawdź

Jak już zostało wspomniane, w dobrym rankingu wyszczególnione będą wszystkie koszty dodatkowe, jakie zawiera w sobie kredyt. W razie wątpliwości, umów się na spotkanie z konsultantem swojego banku, który udzieli Ci wszystkich potrzebnych informacji. Pamiętaj także, że warto zawsze wybrać bank, który cieszy się społecznym zaufaniem i ma dobre opinie. Również wzięcie kredytu w swoim banku jest dobrym pomysłem, ponieważ często wieloletni klienci mają możliwość skorzystania z dużo lepszych ofert.

Często do kredytów dobierane są tak zwane produkty dodatkowe, które mają uatrakcyjnić ofertę. Może to być na przykład darmowy rachunek bankowy. Warto również zastanowić się nad opcją ubezpieczenia kredytu – oprócz korzyści w formie zabezpieczenia pieniędzy, możesz również zyskać dużo korzystniejsze raty.