Jeśli bank odrzuca wniosek o kredyt gotówkowy, to ma ku temu odpowiednie powody. Takie przypadki zdarzają się dosyć często, z racji tego że powodów odmownej decyzji kredytowej może być nawet kilka. Opóźnienia w spłacie wcześniej zaciągniętych kredytów, negatywna historia kredytowa w BIK czy zbyt niska zdolność kredytowa – to jedne z tych najczęściej wymienianych powodów.

Jeśli składamy wniosek o kredyt gotówkowy, to aktualnie nie musimy zbyt długo czekać na decyzję z banku. Nieco dłuższy proces kredytowy ma miejsce w przypadku kredytów hipotecznych, ponieważ w ich przypadku proces kredytowy jest znacznie bardziej złożony a wnioski analizowane są przez cały sztab ludzi.

Bank odrzucił wniosek o kredyt – dlaczego?

Kiedyś gdy bank odrzucił wniosek kredytowy, mogliśmy się tylko zastanawiać dlaczego tak się stało. Dzisiaj mamy prawo poznać dlaczego nasz wniosek o kredyt bankowy został odrzucony. Czy miało to związek z naszą historią kredytową i wcześniej spłacanymi kredytami czy może problemem okazała się zbyt niska zdolność kredytowa. Znając konkrety powód, być może będziemy w stanie coś poprawić, dzięki czemu uda nam się uzyskać finansowanie za pośrednictwem innego banku, czy innej instytucji finansowej.

Najczęstszym problemem w przypadku odmownych decyzji kredytowych stanowi niska zdolność kredytowa. Ma na nią wpływ szereg czynników i nie muszą to być tylko i wyłącznie uzyskiwane dochody. Jak powiedział w rozmowie z nami ekspert z portalu Portfel24 Finanse – Bardzo często bank zwraca uwaga również na inne zobowiązania finansowe które spłacamy. Mogą to być kredyty czy pożyczki w innych bankach lub firmach pożyczkowych, czy zadłużenie na karcie kredytowej. Jeśli posiadamy takie zobowiązania, mogą one obniżać naszą zdolność kredytową. To samo dotyczy również innych kwestii jak również miesięczne rachunku za energię czy internet, jak również dzieci będące na naszym utrzymaniu.

Negatywny BIK – częstym problem przy wnioskowaniu o kredyt

Innym znaczącym problemem, przez który banki często wydają odmowną decyzję kredytową jest negatywna historia kredytowa w BIK (Biuro Informacji kredytowej). Dostęp do niej ma każdy bank w Polsce i każdy z nich może sprawdzić czy zaciągnęliśmy jakiś kredyt, zarówno w przeszłości jak i obecnie. Bank może również zweryfikować czy terminowo spłacaliśmy swoje finansowe zobowiązanie. Brane są tutaj pod uwagę głównie znaczące opóźnienia w spłacie rat miesięcznych kredytów, najczęściej takie które przekroczyły 30 czy nawet 60 dni. Jeśli w przeszłości mieliśmy tak duże opóźnienia w spłacie, to bardzo prawdopodobne że posiadamy negatywną historię kredytową w BIK. Skutkowało będzie to odmowną decyzją kredytową ze strony banku i to nie tylko jednego ale niemal w każdym jednym banku, w którym złożymy wniosek. Co więcej, możemy mieć nawet problem z otrzymaniem pożyczki za pośrednictwem firm które udzielają pożyczek internetowych. Większość z nich również weryfikuje historię kredytową klienta za pośrednictwem BIK.

Gdzie uzyskać kredyt, jeśli banki odrzuciły nasz wniosek?

Jeśli bank odrzucił nasz wniosek z powodu zdolności kredytowej, to tutaj nie jesteśmy w przegranej sytuacji i możemy próbować uzyskać takie finansowanie za pośrednictwem firm z sektora pozabankowego. Jeśli jednak głównym problemem jest negatywny BIK to tutaj mamy już większy problem i nawet ze strony sektora pozabankowego możemy uzyskać odpowiedź odmowną.