Każdy mundial przynosi niewiarygodne rozstrzygnięcia. Bywa też tak, że faworyci szybko odpadają z turnieju, ale też mniejsze reprezentacje zachodzą bardzo daleko, pomimo tego, że przed turniejem niekoniecznie byli awizowani do nawet wyjścia z grupy. Miejmy nadzieję, że katarski turniej również będzie obfitować w niesamowite emocje, które przecież są solą sportu. Z racji nadchodzącego wielkimi krokami turnieju, postanowiliśmy przygotować garść ciekawostek, które niekoniecznie są znane każdemu.

Debiutanci i wielkie powroty

Mundial w Katarze będzie wyjątkowy nie tylko pod względem miejsca. Oczywistym jest to, że sam termin turnieju wzbudza spore kontrowersje, a niemało mówi się o możliwych przypadkach korupcji, które sprawiły, że to właśnie Katar został wybrany na gospodarza światowego czempionatu. Praktycznie na każdym turnieju pojawia się ciekawy debiutant. Przeważnie jest on tłem dla reszty drużyn, natomiast zawsze mówić o nich jak najwięcej. Jeżeli chodzi o debiutantów, to na takie miano zasługuje tylko Katar. Co ciekawe, to drużyna, która na kontynencie azjatyckim od lat zaczyna coś znaczyć. Może się jeszcze okazać, że do tego grona dołączy ekipa Zjednoczonych Emiratów Arabskich, natomiast nie są faworytem meczów barażowych.

Jeżeli chodzi o wielkie powroty, to na pewno warto podkreślić drużynę Kanady, która po 36 latach zagra na mundialu. Na pewno jest to drużyna, która może być sporym objawieniem, bo jest tam kilku dobrych piłkarzy na czele z Alphonso Daviesem czy gwiazdą Lille, Jonathanem Davidem. Kanada dysponuje młodą drużyną, więc na pewno będziemy się im przypatrywać.

Nietypowe terminy oraz godziny rozgrywania spotkań

Nakreśliliśmy już temat kontrowersji związanych z mundialem w Katarze. Najdziwniejsza jest pora roku, w której będzie rozgrywany turniej. Kibice zdążyli się przyzwyczaić, że jest to termin wakacyjny, natomiast z racji ogromnych upałów w tym czasie, nie ma żadnej możliwości rozegrania meczów w Katarze. Okazało się więc, że władze wymyśliły termin zimowy, który kompletnie wywraca terminarz rozgrywek ligowych do góry nogami. Katar 2022 terminarz nie jest na pewno szczęśliwy, bo mecze grane pod koniec listopada aż do drugiej połowy grudnia nikogo nie zadowalają. Turniej rozpoczyna się 21 listopada i potrwa aż do 18 grudnia, kiedy to finał rozegrany będzie na stadionie na Lusail Stadium, który liczy sobie 86 tys. pojemności.

Same godziny rozgrywania spotkań również nie będą komfortowe, ponieważ w Polsce będzie to 11:00, 13:00, 17:00 i 20:00. Spora część Polaków będzie wtedy w pracy, ale ten problem będzie dotyczyć również innych osób na Starym Kontynencie. Nie można tutaj więc będzie mówić o barwnym turnieju, który będzie przypominać te, które są rozgrywane w Europie. Co ciekawe, ma być również zakaz spożywania alkoholu – wynika to z tego, że Katar jest krajem muzułmańskim, więc nie będzie tych imprez, które przeciągają się jeszcze na długie godziny po meczach. Wydaje się zatem, że będzie to mundial zupełnie inny od wszystkich, chociaż wierzymy, że nasza kadra, która zakwalifikowała się po barażach ze Szwecją, dostarczy nam masę pozytywnych wrażeń.