Wybór najlepszego i najbardziej ekonomicznego sposobu ogrzewania domu to decyzja, która wymaga dłuższego zastanowienia. W dzisiejszych czasach na rynku pojawiła się bardzo interesująca alternatywa dla pieców na paliwo stałe, instalacji gazowych oraz kominków – mianowicie, pompa ciepła, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.
Jak działają pompy ciepła?
Pompa ciepła Wrocław to centralne urządzenie grzewcze, które składa się z kolektora pionowego i poziomego, sprężarki, parownika, czynnika chłodniczego, skraplacza oraz zaworu dławiącego. Jego konstrukcja umożliwia pobieranie energii ze środowiska naturalnego i wykorzystywanie jej do wytwarzania ciepła. Zasila się je przy pomocy gazu bądź też energii elektrycznej. Są doskonałym wyborem zwłaszcza w przypadku instalacji niskotemperaturowych. Dzięki odpowiednio dobranej pompie ciepła można zaspokoić nawet całkowite zapotrzebowanie budynku na ciepło.
Pompy ciepła – wygodne i komfortowe użytkowanie
Pompa ciepła to urządzenie, które pracuje w sposób całkowicie automatyczny. Nie trzeba w żaden sposób jej regulować, konserwować czy też kontrolować. Jeśli chodzi o połączenie z systemem ogrzewania podłogowego, ściennego i sufitowego, pompa ciepła stanowi najbardziej komfortowy i wygodny sposób na ogrzewanie domowych pomieszczeń. Nowoczesne urządzenia posiadają główne regulatory, które pozwalają łatwo i szybko ustalić parametry ich pracy. Co ciekawe, na rynku dostępne są także nowoczesne urządzenia, posiadające funkcję auto adaptacji – dzięki niej są w stanie samodzielnie dopasować swój tryb pracy do istniejących warunków.
Jakie są zalety pomp ciepła?
Pompy ciepła to urządzenia, które zdobywają coraz większą popularność. Nie można się temu dziwić, patrząc na niebywale długą listę ich zalet. Są to między innymi:
- troska o środowisko naturalne – są to urządzenia ekologiczne, które w żaden sposób nie zanieczyszcza środowiska,
- bezobsługowość,
- prostota montażu,
- niskie koszty eksploatacji,
- bezpieczeństwo – pompa ciepła nie wiąże się z ryzykiem wybuchu w odróżnieniu od instalacji gazowych,
- możliwość pracy w jakimkolwiek pomieszczeniu gospodarczym – nie wymagają one oddzielnej kotłowni,
- niewielkie rozmiary – nowoczesne urządzenia nie zajmują więcej miejsca niż kuchenne lodówki,
- bardzo długa żywotność obliczana na co najmniej 30 lat.
Pompa ciepła a ochrona środowiska
Instalacja pompy cieplnej pozwala zredukować emisję gazów cieplarnianych, a co za tym idzie – wytwarzanie smogu, co jest bardzo poważnym problemem w okresie zimowym.
Najlepszym rozwiązaniem wydaje się połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną – co pozwala ogrzewać dom energią w całości pochodzącą z odnawialnych źródeł. Urządzenie to jest więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które troszczą się o środowisko naturalne – nie tylko dla siebie, ale także dla przyszłych pokoleń. Co więcej, wybierając ten rodzaj ogrzewania, można całkowicie zrezygnować z budowania kominów w domu – co wiąże się z korzyściami nie tylko ekologicznymi, ale również ekonomicznymi. Pozwala bowiem zredukować nieco koszty budowy domu oraz zaoszczędzić cenną przestrzeń mieszkalną.