Instalacje fotowoltaiczne stanowią źródło wielu oszczędności w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach. Współczesne gospodarstwa rolne również mogą czerpać z dobrodziejstw fotowoltaiki i dofinansowań, jakie na nich czekają. Rolniku, sprawdź, z czego możesz skorzystać jeszcze w tym roku!
Fotowoltaika sposobem na zyski w gospodarstwie rolnym
Właściciele gospodarstw rolnych – wbrew pozorom ponoszą wysokie koszty związane z energią elektryczną. Służy ona między innymi do oświetlania pomieszczeń, utrzymywania odpowiedniej temperatury, nawadniania pól, uruchamiania maszyn niezbędnych do procesów produkcyjnych, jak chociażby udój krów czy przygotowywanie mieszanek paszowych i ich dysponowanie. Koszty związane z opłatami za prąd w rolnictwie mogą sięgać nawet 20 -40% wszystkich kosztów ponoszonych na utrzymanie produkcji i hodowli. Tymczasem nowoczesna fotowoltaika dostosowana dla potrzeb rolnictwa– jaką znajdziesz na Esoleo.pl, może zmniejszyć wydatki na energię o 60-70%. Jest to niezwykle korzystne, w szczególności w momencie, w którym możliwe jest skorzystanie z licznych dopłat do zakupu i montażu instalacji.
Dopłaty dla rolników – fotowoltaika z Unii Europejskiej
2023 rok przewiduje kontynuację dotychczasowych programów unijnych, wspierających rozwiązania proekologiczne w rolnictwie. W ramach projektów przewidzianych w aktualnej perspektywie budżetowej na Wspólną Politykę Rolną, do rozdysponowania na zakup i instalację fotowoltaiki dla rolnictwa, jaką – wraz z kompleksowym doradztwem w zakresie przystosowania instalacji i dofinansowań do niej – znajdziesz na www.esoleo.pl – jest:
- ponad 147 milionów euro z budżetu Unii Europejskiej oraz
- ponad 267 milionów ze środków publicznych, którymi Unia dysponuje.
Ponadto trwają przygotowania do wdrożenia programu FEnIKS, który ma objąć swoim zakresem wsparcie energii odnawialnej, również w sektorze rolnictwa.
Fotowoltaika dla wsi – nowe programy dofinansowań od 2023 roku?
Z jakich narzędzi skorzystać możesz w ramach programów i narzędzi rządowych i regionalnych? W 2023 roku lista dofinansowań uzupełniona została o 2 nowe pozycje, możesz zatem starać się ośrodki z programów:
- Agroenergia – dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej i magazynów energii kwotowo uzależnione od wielkości instalacji,
- Zielona Energia w gospodarstwie rolnym – wsparcie finansowe (nawet do 150.000 zł i 60% kosztów kwalifikowanych) na zakup i montaż fotowoltaiki, magazynów energii i systemów zarządzania energią,
- Energia dla Wsi – preferencyjna pożyczka na nawet 100% kosztów kwalifikowanych związanych z instalacjami OZE,
- premia termomodernizacyjna – dopłata do kredytu na małe instalacje fotowoltaiczne (1-6 kW),
- Białe certyfikaty – wsparcie finansowe dla gospodarstw energooszczędnych,
- pożyczka w ramach WFOŚiGW czy
- Eko – Klimat – regionalny program województwa kujawsko – pomorskiego
Programy dla osób fizycznych a dopłaty do gospodarstwa rolnego
Gospodarstwa rolne to nie tylko działalność rolnicza – to również zwykle budynki mieszkalne rolników. W przypadku instalacji fotowoltaiki montowanej celem zaspokajania potrzeb jedynie gospodarstwa domowego, rolnik może ubiegać się o dofinansowanie z programów dedykowanych osobom fizycznym, przede wszystkim:
- programu Mój Prąd,
- programu Czyste Powietrze,
- ulgi termomodernizacyjnej czy
- programu Stop Smog.
Co oprócz dopłat? – z czego jeszcze możesz skorzystać rolniku?
Instalacja fotowoltaiczna nie jest jedynie przedmiotem dopłat. Proekologiczna polityka oferuje również szereg innych narzędzi, na podstawie których rolnik może zdecydowanie zmniejszyć koszty poniesione na fotowoltaikę. Wśród nich wyróżnić należy możliwość odliczenia zakupu i montażu instalacji PV od podatku rolnego – i to aż 25% udokumentowanych kosztów w ciągu aż 15 lat od zakończenia inwestycji. Zakup sfinansować można z kredytów preferencyjnych lub zdecydować się na leasing – co jest rozwiązaniem szczególnie opłacalnym w p[przypadku prowadzenia przez rolnika działalności gospodarczej.
Montaż fotowoltaiki w gospodarstwie rolnym jest aktualnie niezwykle opłacalny. Szereg dofinansowań i możliwości odliczeń kosztów związanych z instalacja sprawiają, że nie tylko zaoszczędzisz na aktualnych i przyszłych rachunkach za prąd, ale znacząco zredukujesz koszty inwestycji – dzięki czemu szybko zwróci się, przynosząc same korzyści.