Okres  zimowy jest ciężki dla zwierząt domowych. Psy i koty wychodzące na dwór mogą marznąć, kiedy temperatury mocno spadają poniżej zera i pojawiają się obfite opady śniegu. Jak o nie zadbać, by było im ciepło i nie stała się im krzywda? Przedstawiamy kilka ważnych zasad.

Zmiana trybu żywienia psa i kota

Zimą zwierzęta domowe potrzebują więcej kalorii niż latem, gdy pogoda jest sprzyjająca. Wszystko przez to, że o tej porze roku znacznie wzrasta ich zapotrzebowanie na składniki energetyczne i odżywcze. Troskliwy właściciel powinien więc tak zmodyfikować dietę czworonoga, by zapewnić mu wystarczająco dużo energii do codziennej aktywności i jednoczesnej ochrony przed zimnem. Dzięki temu zwiększy się też odporność kota lub psa na różnego rodzaju infekcje, o które zimą nietrudno.

Właściciel musi mieć świadomość, że podczas mrozów pupile wychodzące na zewnątrz wydatkują spore ilości energii tylko na utrzymanie odpowiedniej temperatury swojego ciała. Dlatego trzeba dostarczać im na co dzień pokarm bardziej energetyczny. Jeśli pies lub kot dużo czasu w ciągu doby spędza na zewnątrz, uzasadnione będzie zwiększenie kaloryczności posiłków nawet o połowę.

Przy wyborze karmy dla psa lub kota na zimę trzeba kupić taką, która zawiera większą dawkę białka i tłuszczy zwierzęcych. W zimowej diecie powinny znaleźć się też kwasy omega, które wpływają na stan skóry i sierści pupili, zaś futro chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zwłaszcza przed chłodem.

Ubranko dla psa?

Niektóre rasy psów pozbawione są warstwy podszerstka tuż przy skórze, która zabezpiecza ją przed wychłodzeniem. Mają tylko włosy okrywowe, które nie chronią przed wilgocią i chłodem. Zimą są więc mocno narażone na wychłodzenie organizmu. Do grupy takich psów zalicza się w szczególności przedstawicieli rasy miniaturowych. Dla nich warto rozważyć zakup ciepłego ubranka na spacery.

Z kolei w przypadku kotów, które nie mają gęstego futra, najlepiej w ogóle nie wypuszczać zimą na dwór. Jeśli kot często wychodzi na dwór, starać należy się, aby jego wycieczki nie trwały długo.

Gdzie jest pies lub kot?

W gęstych zaspach śnieżnych nie trudno podczas spaceru stracić z oczu swojego czworonoga. O ile jego umaszczenie wyraźnie nie odróżnia się od bieli śniegu, warto wyposażyć go w lokalizator, który pełni funkcję kontroli rodzicielskiej (jak na https://www.calmean.com/produkty-calmean/parental-control/), choć w tym przypadku akurat w stosunku do psa lub kota. W asortymencie np. marki Calmean jest GPS dla psa (taki jak ten: https://www.calmean.com/produkty-calmean/pet-tracker/) i kota. Ma postać niewielkiego urządzenia, które można przyczepić do obroży pupila i sprawić, że zawsze będzie można uzyskać informację o tym, gdzie w danym czasie przebywa. Jeśli wyjdzie daleko poza obręb domu i działki przydomowej, można wówczas podjąć próbę uchwycenia go i zaprowadzenia we właściwe miejsce.

Ważna aktywność fizyczna

Chłodna pogoda nie powinna powodować, że w ogóle zaprzestaniemy wychodzenia ze swoim czworonogiem na dwór. Potrzebuje on nie tylko załatwić swoje potrzeby fizjologiczne na zewnątrz, ale również potrzebuje ruchu. Podczas biegania pracują mięśnie i wydzielają ciepło służące do ogrzania ciała. Dlatego podczas spacerów należy zachęcać zwierzaka do aktywności i wspólnej zabawy.