Księgowość w firmie można prowadzić samemu, lecz jeśli nie ma się w tym zakresie doświadczenia ani kwalifikacji, lepiej zlecić to komuś, kto się dobrze na tym zna. Po co narażać się na przykre konsekwencje związane ze źle prowadzonymi rachunkami? Z poniższego artykułu dowiesz się, co możesz zlecić profesjonalnej księgowej.

Czy warto zatrudnić księgową?

Brak znajomości rachunkowości oraz prawa może prowadzić do wielu błędów. Księgowości nie da się nauczyć poprzez przeczytanie jednej książki. To wiedza, którą trzeba kształtować i szlifować przez cały czas. Księgowa musi orientować się we wszystkich aktualnych przepisach, a te zmieniają się jak w kalejdoskopie. Sama nauka oraz zrozumienie poszczególnych zapisów również pochłaniają sporą część cennego czasu. Zatem zatrudnienie księgowej nie tylko uchroni firmę przed niepotrzebnymi problemami, co pozwoli się jej dalej rozwijać. To właśnie dzięki profesjonalnym poradom można szukać korzystnych rozwiązań, oszczędności i umiejętnie prowadzić finanse danego przedsiębiorstwa. Usługi księgowe są wieloaspektowe, a pozostałe rodzaje współpracy z księgową charakteryzuje wpis na https://konstytucje.pl.

Co zlecić księgowej?

Księgowa zatrudniona w danej firmie odpowiada za rozliczenia finansowe i podatkowe względem Urzędu Skarbowego, ZUS, klientów, dostawców, pracowników oraz kontrahentów. Do najważniejszych obowiązków należy przede wszystkim prowadzenie ewidencji księgowej tj. Księgi Przychodów i Rozchodów, Ksiąg rachunkowych, ewidencji przychodów. Dokumentacja firmowa prowadzona jest w sposób dokładny, rzetelny i bezbłędny. Stanowią one bowiem podstawę do sporządzania sprawozdań finansowych, deklaracji, zeznań podatkowych i sprawozdań statystycznych dla Urzędu Skarbowego oraz innych instytucji. W zależności od branży, w jakiej obraca się dana firma oraz typu odbiorców księgowej można zlecić również rozliczanie VAT, ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych, rozliczanie projektów unijnych, wyliczanie i odprowadzanie do ZUS składek ubezpieczeniowych za przedsiębiorcę oraz zatrudnianych pracowników, oraz dokonywanie wypłat wynagrodzeń pracowniczych.

Jak wybrać dobrą księgową?

Szukając profesjonalnej księgowej, warto popytać wśród znajomych przedsiębiorców, czy znają kogoś, kogo mogliby polecić. Najlepsza rekomendacja to właśnie ta, płynąca od zadowolonych klientów. To może być punkt wyjściowy, gdyż o tym, czy polecona księgowa rzeczywiście jest dobra, przekonać się można, gdy przychodzi pierwsza kontrola skarbowa, która ocenia stan prowadzenia ksiąg rachunkowych i podatkowych. Do tego czasu, tak naprawdę nigdy nie można mieć pewności co do jakości świadczonych usług.

Informacji na temat dobrej księgowej warto też szukać w internecie, najlepiej na forum zrzeszających przedsiębiorców, którzy wymieniają się różnymi opiniami, w tym też tych dotyczących księgowych lub biur rachunkowych.