Wiele osób postrzega opanowanie angielskiej gramatyki jako zadanie niemożliwe do wykonania. Zawiłe reguły, spora ilość czasów, a także brak przetłumaczalności konstrukcji na język polski sprawia, że gramatyka języka Szekspira rodzi wiele problemów i trudności. Okazuje się jednak, że nowoczesne metody nauki języków obcych pozwalają na szybkie opanowanie reguł językowych. Jakie są ich sposoby na szybkie poradzenie sobie z gramatyką?

Ucz się tylko tego, co potrzebujesz w praktyce

Przeglądając podręcznik do angielskiej gramatyki, można się przerazić. Grube księgi opisują dokładnie każdy z 12 czasów, a także konstrukcje nieznane w polskiej gramatyce. Okazuje się jednak, że wiedza zgromadzona w tych książkach wcale nie jest potrzebna, aby poprawnie porozumiewać się w języku Szekspira. Według badań statystycznych Uniwersytetu w Pradze do mówienia po angielsku musimy znać 3 najważniejsze czasy (Past Simple, Future Simple Past Simple), 3 rodzaje zdań oraz 20 najczęściej stosowanych czasowników. Są to podstawowe i najważniejsze informacje, które należy przyswoić i które pozwolą komunikować się aż w 85% sytuacji. Uczenie się konstrukcji wszystkich czasów powoduje tylko zbędne zamieszanie i konsternacje, którego czasu użyć i jak to zrobić.

Zapamiętaj strukturę zdań w języku angielskim

Pierwszym krokiem do zrozumienia angielskiej gramatyki, jest przyswojenie budowy i struktur zdań. Pomogą w tym lekcje online dostępne na https://szybkanauka.pro/present-perfect-budowa/. Kiedy zrozumiesz budowę poszczególnych zdań, pozostanie tylko podstawić odpowiednie słowa. Przyswojenie struktur budowy zdań w angielskim jest stosunkowo proste. W języku Szekspira nie ma bowiem deklinacji czy koniugacji. Kluczowe jest natomiast zachowanie odpowiedniego szyku. Najlepiej przyswoisz go, samodzielnie układając zdania i wypowiadając je na głos.

Zrozum, kiedy i dlaczego używasz poszczególnych konstrukcji gramatycznych

Poradzenie sobie z gramatyką języka angielskiego nie jest możliwe, jeśli nie zrozumiesz, dlaczego i kiedy należy zastosować odpowiedni czas i strukturę gramatyczną. Na przykład czas Present Simple musisz stosować, kiedy mówisz o teraźniejszości. Opowiadając o przeszłości, zastosowanie będzie miał czas Future Simple, natomiast podstawowy czas przeszły to Past Simple. Im więcej będziesz ćwiczyć budowanie zdań w tych czasach, a także podczas nauki opowiadać o własnych doświadczeniach, tym szybciej i intuicyjnie, będziesz stosować odpowiednie konstrukcje.

Mów, mów i jeszcze raz mów

Nowoczesne metody nauki języka obcego opierają się na mówieniu. Wypowiadanie zdań na głos pozwala zapamiętać konstrukcje i zasady rządzące angielską gramatyką. W czasie nauki najlepiej wykorzystywać samodzielnie zbudowane zdania. Przykłady powinny dotyczyć bezpośrednio twojego życia. Dzięki temu łatwiej będzie o nich opowiadać i tworzyć poprawne, spójne zdania.

Nie zapominaj o systematyczności

Nauka angielskiej gramatyki wymaga systematyczności, regularności i zaangażowania. Najlepiej, jeśli na ćwiczenia możesz poświęcić co najmniej godzinę. Standardowe ćwiczenia dobrze uzupełniać oglądaniem filmów i seriali po angielsku, czytanie anglojęzycznej prasy i książek, słuchanie podcastów.