Profesjonalny system rekrutacyjny to przede wszystkim narzędzie uniwersalne, czyli takie, które pozwala zarządzać całym procesem pozyskiwania pracownika. Od przygotowywania ogłoszenia, przez jego publikację, po analizę danych. Jakie rozwiązania dają najlepsze aplikacje dostępne na rynku?

Czym jest system do rekrutacji pracowników?

Jest to oprogramowanie, które nie jest już utożsamiane tylko z dużymi firmami. Z biegiem czasu do tego rozwiązania przekonały się też niewielkie, bo zatrudniające zaledwie kilka osób, mikroprzedsiębiorstwa. Więcej o tym, czym jest system ATS przeczytasz tutaj: https://www.elevatosoftware.com/blog/czym-jest-system-ats-blog-elevato/.

Nowoczesne oprogramowanie do rekrutacji, które oferują takie firmy, jak Elevato, to nie tylko wielkie bazy danych, gdzie wprowadzane są informacje o osobach, które zgłosiły się do prowadzonych przez firmę naborów. To w dużej mierze wyspecjalizowane narzędzia, które pozwalają nawet na dopasowanie motywu graficznego.

Profesjonalne systemy rekrutacji pracowników to narzędzia webowe, czyli takie, których nie trzeba pobierać na dysk twardy urządzenia. Wystarczy zalogować się na stronie producenta swoim loginem i hasłem. To ogromna oszczędność czasu, a także możliwość sprawdzenia wszystkich interesujących nas danych z poziomu smartfona czy tabletu.

W jaki sposób można spersonalizować program ATS?

Bardzo ważne funkcje, które na pewno docenimy, to możliwość dynamicznego umieszczania ogłoszeń na wyspecjalizowanych serwisach branżowych, jak OLX, Adzuna, Jooble, Lento, Nuzle czy FachPraca. Nie będzie trzeba logować się na każdą z tych stron, a następnie kopiować i wklejać ogłoszeń. Wystarczy parę kliknięć myszką. Warto zwrócić też uwagę na to, że w Elevato to rozwiązanie dostępne jest w pełni za darmo.

Ogromnym atutem, dzięki któremu w dużej mierze uda nam się zautomatyzować nasz kalendarz jest tryb integracji logowania i synchronizacji kalendarzy z Microsoft 365 (dawniej Office 365) oraz konta Google. To także prosty sposób, by szybko zaplanować spotkanie z kandydatem w takich usługach, jak MS Teams czy Google Meet.

Osoby zarządzające firmową stroną WWW na pewno docenią możliwość dodania (oraz spersonalizowania) widżetu w dziale Praca/Kariera. To bardzo użyteczne rozwiązanie, jeśli nasza firma prowadzi kilka naborów w tym samym czasie. Nie będzie trzeba dodawać informacji ręcznie — od razu po zatwierdzeniu ich w ATS, pojawią się na dedykowanej podstronie.

Oprogramowanie rekrutacyjne docenią też wyspecjalizowane agencje HR, które świadczą usługi pozyskiwania pracowników dla wielu różnych klientów w tym samym czasie. Dzięki takim narzędziom, jak Elevato, będzie można zarządzać naborami dla różnych klientów. Wszystko z poziomu tego samego konta użytkownika, do którego dostęp będą mieć różni pracownicy.

Bardzo ważną formą personalizacji oprogramowania rekrutacyjnego jest też tryb generowania raportów. Zdarza się, że różne firmy zwracają uwagę na zupełnie inne kwestie, jakie wynikły w trakcie naborów. Niektóre organizacje położą większy nacisk na koszty łączne, a inne na źródła, z których udało pozyskać się najlepszych kandydatów. Profesjonalne oprogramowanie powinno dawać na tym polu możliwie jak najszersze możliwości.

Jakie inne cechy powinno spełniać oprogramowanie ATS?

Zawsze warto zwrócić uwagę na to, by osoby, które pracują z aplikacją, miały możliwie jak najprostszy dostęp do listy kandydatów. Wartością dodaną będzie więc tryb wyszukiwania po statusach, ocenach, tagach oraz ocenach managerów rekrutujących.

Atutem będzie też wyszukiwanie typu Boolean Search, a także wsparcie dla kodów QR z dynamicznymi linkami do ogłoszeń. Duże organizacje na pewno docenią tryb rekomendacji pracowniczych oraz generator umów z kandydatami.

Warto położyć też nacisk na prywatność gromadzonych danych. Nowoczesny ATS musi być w pełni zgodny z wytycznymi, jakie narzuca Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, które obowiązuje także i firmy.