We współczesnej aranżacji wnętrz cenione są elementy drewniane, czyli podłogi, drzwi, okna. Jednak wiele osób decyduje się na plastiki, laminat, zasłony. Oczywiście najpiękniej wyglądają meble drewniane, ale nie każdy może je kupić, ponieważ są drogie. Jak wnieść trochę luksusu do swojego domu lub biura? Każdy pokój można ozdobić elementami wykonanymi z naturalnych materiałów. Doskonale nadają się do tego żaluzje drewniane. Eleganckie, stylowe i estetyczne osłony okienne zachwycają swoim szykiem i pięknem.

Jakie zadania spełniają żaluzje drewniane?

Podstawowym zadaniem żaluzji jest zabezpieczenie pomieszczenia przed nadmiernym promieniowaniem UV przedostającym się przez okna. Wprowadzając do wnętrza żaluzje drewniane można uzyskać naturalny wystrój w dowolnej stylistyce. Żaluzje z drewna i bambusa wnoszą do pomieszczenia moc żywej tarcicy, tworząc wspaniały nastrój i spokój. A także, w przeciwieństwie do innych rodzajów podobnych produktów, są najbardziej przyjazne dla środowiska.

Zastosowanie żaluzji drewnianych

Żaluzje drewniane należą do osłon okiennych mających zastosowanie zarówno w domach prywatnych, biurach oraz różnych instytucjach, idealnie podkreślając nawet oficjalny styl. Ponadto żaluzje te doskonale nadają się do aranżacji kuchni, salonu i sypialni. Są zawsze odpowiednie do dekoracji pokoju w stylu klasycznym, rustykalnym, retro, boho w ciemniejszym odcieniu oraz skandynawskim w jasnych kolorach. Natomiast żaluzje bambusowe świetnie podkreślą orientalny wystrój wnętrz. Jeśli chcesz stworzyć pokój w jasnych odcieniach, przydadzą się białe drewniane żaluzje. W przeciwieństwie do żaluzji plastikowych nie blakną na słońcu.

Jako ich materiał z reguły stosuje się specjalne gatunki drewna, często egzotyczne (abachi, basswood). Ogólnie wybór takich produktów z drewna jest bardzo duży. Żaluzje drewniane są dostępne w różnych kolorach, listwach i różnych wykończeniach dekoracyjnych. Aby te osłony wytrzymały dziesięciolecia, nakłada się na nie lakier ochronny. Dostępne są żaluzje drewniane poziome i pionowe które mogą pięknie zastąpić dowolne zasłony.

Możesz sterować żaluzjami drewnianymi zarówno ręcznie za pomocą sznurka, jak i automatycznie za pomocą przełącznika stacjonarnego lub zdalnie. A dzięki niektórym projektom żaluzji drewnianych, lamele obracają się wokół własnej osi, wznoszą się i opadają. W ten sposób reguluje się stopień oświetlenia pomieszczenia: można je nieco przyciemnić lub całkowicie zamknąć przed światłem słonecznym.

Zalety żaluzji drewnianych w aranżacji wnętrz

  • Doskonały wygląd estetyczny.
  • W zimnych porach roku utrzymują w pomieszczeniach ciepło natomiast w ciepłych chłód.
  • Ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia użytkowników.
  • Zapewniają przytulność i miłą atmosferę w każdym pomieszczeniu.
  • Łatwe do czyszczenia.

I choć żaluzje drewniane są łatwe w utrzymaniu czystości, nie należy ich myć wodą. Ponieważ doprowadzi to do deformacji materiału i zmieni się odcień lameli. Do czyszczenia należy użyć specjalnych produktów, a także suchej lub lekko wilgotnej ściereczki lub po prostu regularnie i skutecznie odkurzać. Żaluzje drewniane są montowane zarówno na plastikowych jak i drewnianych oknach. Instalowane blisko szyby, co pozwala zmniejszyć zajmowaną powierzchnię. Dodatkowo można je zamontować na skrzydle okna, na otworze lub w samym otworze. Aby uzyskać ciekawą aranżację pomieszczenia należy dopasować kolor lameli do pozostałego wyposażenia, czyli muszą współgrać z meblami lub wykończeniem ścian. Jest jeszcze inne rozwiązanie a mianowicie dobranie kontrastowego odcienia lameli żaluzji drewnianych przykuwających uwagę.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)