Osoby, które brały wcześniej jakiś kredyt doskonale wiedzą, co zawiera umowa kredytowa. Jednakże warto zaznaczyć, że każdy taki produkt bankowy posiada zróżnicowany system umów i nie każdy może być przeznaczony dla konkretnego kredytobiorcy. W poniższym artykule powiemy, co powinna zawierać umowa kredytu oraz pokrótce scharakteryzujemy kilka rodzajów kredytów.

Czy każdy może podpisać umowę kredytową?

Generalnie każdy mógłby podpisać umowę kredytową jeśli osiągnął odpowiedni wiek (najczęściej 18 lat). Z reguły bywa tak, że osoby, które chcą zaciągnąć kredyt na jakieś konkretne zapotrzebowanie muszą spełniać jeszcze inne wymagania wyznaczone przez bank np. stałe źródło dochodu, pozytywną historię kredytową itp. W niektórych przypadkach nie mogą zaciągnąć pożyczki, bo ich zdolność kredytowa jest stosunkowo niska lub ich comiesięczne wynagrodzenie nie zdołałoby uregulować spraw związanych ze spłatą.

Osoby, które nie znają się na kredytach, mogą poszukać wskazówek w internecie, porady kredytowe zbiera w jednym miejscu okredyt.pl. Blog ten przedstawia najistotniejsze informacje o tych produktach bankowych i pomaga dopasować je do konkretnych potrzeb. Dodatkowo, można znaleźć informacje, na co zwrócić szczególną uwagę, aby nie wziąć niepotrzebnego kredytu – co często się zdarza.

Przed podpisaniem umowy z bankiem, warto najpierw zapoznać się z poszczególnymi kredytami oraz zwrócić uwagę, co zawiera umowa pożyczkowa, aby uniknąć niepotrzebnych wrażeń.

Co powinna zawierać umowa kredytu gotówkowego?

Kredyt gotówkowy jest popularnym produktem bankowym, ponieważ jest on przeznaczony na dowolny cel konsumpcyjny. Gdy kredytobiorca chce wziąć ten rodzaj kredytu, otrzymuje specjalny formularz, który składa się z 2 części. Pierwsza odnosi się do informacji ogólnej kredytu, natomiast druga będzie zawierała dane kredytobiorcy i kredytodawcy.  A jakie dane powinny być w umowie? Przede wszystkim informacje o kliencie w tym wiek, PESEL, kwota kredytu, termin spłaty, numer serii dowodu osobistego, rata kredytu.

Aby sukcesywnie zaciągnąć kredyt gotówkowy, kredytobiorca musi posiadać poprawną zdolność kredytową.

Co powinna zawierać umowa kredytu hipotecznego?

Czy umowa kredytu hipotecznego będzie się różniła od kredytu gotówkowego? W pewnym stopniu tak, ponieważ zawarte są dodatkowe informacje odnośnie planowanej inwestycji przez kredytobiorce. Umowa tego kredytu będzie zawierała nie tylko dane o kredytobiorcy, ale także informacje o planowanej nieruchomości (koszt, miejsce itp.), którą klient zamierza kupić.

Co powinna zawierać umowa kredytu konsolidacyjnego?

W przypadku kredytu konsolidacyjnego, umowa będzie się odnosiła do osób, które potrzebują uregulować swoje sprawy z zaległymi kredytami. Banki nie wymagają od kredytobiorców składania dodatkowych dokumentów. Jedynie co kredytobiorca musi przedstawić to dane osobowe, dodatkowe zobowiązania, informacja o stałym źródle dochodu.