Diamenty od zawsze były symbolem luksusu i elegancji, a ich wyjątkowe właściwości sprawiają, że są one pożądane przez jubilerów i kolekcjonerów na całym świecie. W dzisiejszych czasach mamy do wyboru zarówno diamenty naturalne, jak i syntetyczne. Chociaż na pierwszy rzut oka mogą wyglądać identycznie, różnią się one pod wieloma względami. W tym artykule przyjrzymy się bliżej różnicom między diamentami naturalnymi a syntetycznymi.
Czym jest diament syntetyczny?
Diamenty syntetyczne znane również jako diamenty laboratoryjne są kamieniami szlachetnymi wytworzonymi w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych, które mają strukturę i właściwości fizyczne bardzo zbliżone do naturalnych odpowiedników. Podobnie jak diamenty naturalne, diamenty syntetyczne charakteryzują się twardością 10 na skali Mohsa. Są jednak produkowane z różnych materiałów, takich jak grafit, metan czy pary węglowodorów. Diamenty syntetyczne powstają w laboratoriach przy użyciu dwóch głównych metod: wysokociśnieniowo-wysokotemperaturowej (HPHT) oraz osadzania chemicznego z fazy gazowej (CVD). Obie te metody symulują warunki naturalnego powstawania diamentów, co pozwala na uzyskanie kamieni o podobnych właściwościach.
Co różni diament syntetyczny od naturalnego?
Diamenty syntetyczne, mimo że technologia ich produkcji naśladuje geologiczny proces formowania diamentów, to nie osiągają one tego samego poziomu doskonałości i wartości co kamienie wydobyte w kopalniach. Główne różnice dotyczą ich struktury, która w przypadku diamentów syntetycznych jest bardziej jednolita. Dodatkowo diamenty naturalne po szlifowaniu prezentują się piękniej, zawierając unikalne wady wewnętrzne, znane jako inkluzje. Skład chemiczny i właściwości fizyczne są w obu przypadkach bardzo podobne.
Jak odróżnić diament syntetyczny od naturalnego?
Rozróżnienie między diamentami naturalnymi a syntetycznymi może być trudnym zadaniem dla osób bez odpowiedniej wiedzy. Specjaliści zajmujący się produkcją i dystrybucją tych szlachetnych kamieni potrafią jednak niemal od razu wskazać, który diament powstał w wyniku procesów geologicznych, a który został stworzony w laboratorium. Do wykrywania doskonale przygotowanych falsyfikatów używa się różnych metod, w tym:
- Analiza dokumentacji i certyfikatów – renomowani producenci i dystrybutorzy diamentów, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych, dostarczają je z certyfikatami. Dokumenty te zawierają informacje o pochodzeniu oraz szczegółowy opis cech diamentu. Osoby kupujące diamenty naturalne w House of Diamond otrzymują autentyczne naturalne kamienie opatrzone certyfikatem GIA.
- Analiza inkluzji i cech wewnętrznych – naturalne diamenty posiadają charakterystyczne inkluzje, które są niepowtarzalne. Są one jak odciski palców diamentów. Doświadczony specjalista po analizie cech wewnętrznych diamentu bez trudu rozpozna, który kamień jest naturalny, a który syntetyczny.
- Znaczniki fluorescencyjne – diamenty syntetyczne często wykazują silną fluorescencję pod światłem UV, co ułatwia ich odróżnienie od kamieni naturalnych. Należy jednak pamiętać, że fluorescencja nie zawsze występuje.
- Badania gemmologiczne – gemmologia wykorzystuje zaawansowane techniki, takie jak mikroskopia i spektroskopia, do identyfikacji diamentów. Mikroskopia pozwala na określenie unikatowych cech strukturalnych kamieni, natomiast spektroskopia analizuje sposób, w jaki diamenty przepuszczają światło.
Który diament wybrać syntetyczny czy naturalny?
Wybór między diamentem syntetycznym a naturalnym zależy głównie od wartości materialnej i inwestycyjnej. Diamenty syntetyczne są zazwyczaj tańsze, ponieważ ich produkcja jest mniej kosztowna i bardziej kontrolowana. Dzięki temu mogą oferować wyższą czystość. Jednak ich wartość inwestycyjna jest mniejsza, gdyż rynek syntetycznych diamentów jest młodszy i mniej ustabilizowany.
Z kolei diamenty naturalne, wydobywane z ziemi, mają wyższą wartość materialną ze względu na swoją rzadkość i historię. Ich ceny są bardziej stabilne, co czyni je lepszym wyborem inwestycyjnym. Naturalne diamenty mają również emocjonalną i historyczną wartość, która przyciąga wielu kolekcjonerów. W związku z tym jeśli chcemy ulokować kapitał w kamieniach szlachetnych, lepszym wyborem będą diamenty naturalne, które można kupić na stronie: https://houseofdiamond.pl.
Podsumowując, diamenty laboratoryjne są alternatywą dla naturalnych kamieni szlachetnych. Zyskują popularność zwłaszcza w produkcji biżuterii np. pierścionków zaręczynowych, która dzięki sztucznym diamentom staje się bardziej przystępna cenowo. Natomiast pod kątem inwestycyjnym zdecydowanie lepszym wyborem będzie naturalny odpowiednik, którego cena jest wysoka, ale stabilnie rośnie i zdecydowanie łatwiej jest taki kamień odsprzedać, ponieważ nie istnieje rynek wtórny dla diamentów syntetycznych.