Zobowiązania przedsiębiorców wobec instytucji państwowych ciągle się zmieniają. Jedna z najnowszych regulacji dotyczy kas fiskalnych. Gdańsk gwarantuje szeroki dostęp do tych urządzeń. Najpierw musisz dowiedzieć się, jaki model wybrać i jak możesz przy tym zaoszczędzić.

Zwolnienie z kasy fiskalnej – kogo dotyczy?

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy wielu przedsiębiorców. Ustawa o podatku od towarów i usług wskazuje, że z urządzeń rejestrujących muszą korzystać wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych. 

Wielu przedsiębiorców może jednak skorzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej lub złożyć wniosek o wyrejestrowanie kasy fiskalnej. Ich szczegółowy wykaz zawiera Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Kiedy nie musisz posiadać kasy?

  • Jeżeli wartość sprzedaży z tego tytułu nie przekracza 20 000 zł rocznie (o ile dokument nie przewiduje zakazu korzystania z tego zwolnienia).
  • Jeżeli podmiot może skorzystać ze zwolnienia ze względu na przedmiot prowadzonej działalności. Dotyczy to między innymi przedsiębiorstw zajmujących się zbieraniem odpadów i ich przetwarzaniem, usługami pocztowymi i kurierskimi czy w zakresie noclegów.

Kasy fiskalne online

Jedną z nowości dla przedsiębiorców zobowiązanych do korzystania z kas fiskalnych są kasy fiskalne z WiFi lub kartą SIM. Dzięki połączeniu z Internetem przekazują one wszystkie niezbędne informacje do Centralnego Repozytorium Kas. Zakup modeli tego typu będzie konieczny od 1 stycznia 2023 roku dla wszystkich przedsiębiorców. 

Jednocześnie na rynku nie będzie dostępnych urządzeń, które nie dają takich możliwości. Już teraz znaczna część firm jest jednak do tego zobowiązana. Obowiązek dotyczy między innymi mechaników samochodowych, firmy budowlane, medyczne salony fryzjerskie, kosmetyczne czy siłownie.

Jak dobrać kasy fiskalne w Gdańsku i Trójmieście?

Jeżeli stoisz przed wyborem kasy fiskalnej, już teraz warto sięgnąć więc po urządzenie online. To jednak niejedyny czynnik, który należy wziąć pod uwagę. Wybór modeli jest bardzo szeroki. Uda Ci się zakupić zarówno kasy fiskalne z szufladą, jak i małe urządzenia mobilne, które będą świetnie sprawdzać się np. podczas podróży służbowej. Warto zainteresować się ofertą firmy Kotrak, która dostarcza kasy fiskalne w Gdańsku: https://sklep.kotrak.com/kontakt-gdansk,31

Eksperci pomogą w doborze odpowiedniego urządzenia i zintegrowaniu go z innymi narzędziami i oprogramowaniem wykorzystywanym w przedsiębiorstwie. 

Jak zaoszczędzić na zakupie kasy?

Wydatek związany z zakupem nowej kasy fiskalnej nie musi być duży. Podstawowe urządzenia online to koszt ok. tysiąca złotych. Warto zwrócić również uwagę na kasy zintegrowane z terminalami płatniczymi, zwłaszcza że obowiązkiem przedsiębiorców od 1 stycznia 2022 roku jest udostępnianie klientom możliwości płatności za pośrednictwem środka płatniczego. 

Wydatki można dodatkowo obniżyć: na zakup kasy fiskalnej z WiFi ustawodawca przewidział specjalną ulgę. Nie ma przy tym znaczenia, czy zmieniasz urządzenie dobrowolnie, czy wynika to ze zmieniających się przepisów. Wystarczy złożyć wniosek o zwrot kasy fiskalnej listownie lub bezpośrednio w urzędzie, jeżeli nie jesteś czynnym podatnikiem VAT. Podatnicy VAT rozliczą natomiast zwrot w deklaracji JPK_V7 lub JPK_VK. Ulga na zakup kasy online wynosi 90% ceny netto, jednak nie więcej niż 700 złotych.