W życiu większości z nas nadchodzi moment, kiedy konieczne jest zaciągnięcie kredytu. Dużą polarnością cieszą się hipoteczne, pozwalające na zakup mieszkania, samochodowe, dzięki którym sfinansować można zakup pojazdu, jak i gotówkowe, które wydać można na dowolny cel. Jakie jednak trzeba mieć zarobki, by móc otrzymać kredyt tego typu? Czy tylko dochody brane są pod uwagę przez banki podczas wydawania decyzji kredytowej?

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny, samochodowy, gotówkowy?

Zakup nieruchomości dla wielu z nas jest największym wydatkiem w czasie całego życia. Większość osób nie posiada wymaganej gotówki, dlatego konieczne jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Czy zarabiając minimalną krajową, możliwe jest zaciągnięcie takiego zobowiązania? Niestety eksperci uważają, że takie miesięczne dochody nie są wystarczające do uzyskania finansowania na zakup nieruchomości. Konieczne są zarobki na poziomie minimum 2300 – 2600 zł netto. Są one właściwe, by starać się o niewielki kredyt (około 200.000 zł) na 20 lat. Wraz ze wzrostem wynagrodzenia można rozważyć wzrost kwoty zobowiązania, jak i wydłużenie czasu kredytowania. Nieco inaczej wygląda kwestia kredytów samochodowych. Dofinansowanie na zakup pojazdu mogą otrzymać osoby, które osiągają dochody na poziomie minimalnej krajowej kub nieco poniżej. Warto jednak podkreślić, że z takimi zarobkami można starć się jedynie o finansowanie zakupu samochodu używanego. By móc kredytować nowy, konieczne są wyższe dochody. Najmniejsze wymagania, co do zarobków, banki mają podczas udzielania kredytu gotówkowego – osoby, które nie zarabiają minimalnej krajowej, mogą starć się o całkiem spory kredyt. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak uzyskać kredyt przy niskich dochodach, zobacz halokredyty.pl oraz porady poniżej.

Czy tylko zarobki brane są pod uwagę przy kredycie?

Banki przed udzieleniem kredytu gotówkowego badają zdolność kredytową przyszłego kredytobiorcy. Jej bardzo ważnym aspektem są osiągane dochody, jednak nie jest to jedyna zmienna brana pod uwagę. Banki sprawdzają i analizują także inne dane, takie jak:

  • wydatki,
  • opłaty stale,
  • ilość osób na utrzymaniu,
  • wiek,
  • stan cywilny,
  • rodzaj umowy zatrudnienia,
  • zawód,
  • miejsce zamieszkania,
  • aktualne zobowiązania kredytowe i ratalne,
  • historia spłaty poprzednich zobowiązań.

W przypadku kredytu hipotecznego bardzo ważny jest również wkład własny, będący inwestycją kredytobiorcy w zaciągany kredyt.

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt?

Wiedząc, czym jest zdolność kredytowa, można w prosty sposób zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu. Jedną z możliwości jest zmiana pracy na lepszą, tak aby otrzymywać większe wynagrodzenie. Można jednak zrobić to bez aż tak poważnych zmian w życiu. Pierwszym krokiem powinna być rozmowa z przełożonym na temat podwyżki lub zmiany formy zatrudnienia na korzystniejszą np. umowę o pracę. Następnie należy spłacić wszelkie aktualne zobowiązania – kredytowe, pożyczkowe, ratalne, jak i debet w koncie oraz kartę kredytową. W przypadku braku środków można skonsolidować zadłużenie tak, aby płacić niższą ratę miesięczną. Dobrym pomysłem jest także zmniejszenie stałych wydatków związanych z prowadzeniem domu. Kolejnym ze sposobów na zwiększenie szans na kredyt jest zaaplikowanie o zobowiązanie na niższą kwotę lub wydłużenie czasu jego spłaty. W przypadku bardzo niskiej wiarygodności kredytowej można aplikować o kredyt ze współkredytobiorcą np. rodzicem, rodzeństwem lub partnerem. Liczona wspólnie zdolność jest wyższa niż w przypadku jednego, samodzielnego kredytobiorcy.