Ocieplanie stropodachów – jak wskazuje sama nazwa – kojarzy się głównie z zapewnieniem optymalnej temperatury w ocieplanych budynkach. Bardziej dociekliwi skojarzą z tym fakt zmniejszenia opłat za ogrzewanie, ponieważ zmniejszy się potrzeba docieplania pomieszczeń. Nie wszyscy jednak pomyślą o mniej oczywistych korzyściach, takich jak wyciszenie akustyczne, zmniejszenie szansy na występowanie pleśni i grzybów, a nawet zabezpieczenie stropodachów przed nieproszonymi gośćmi jak nietoperze czy kuny (lub inne gryzonie).
Ocieplanie dla ochrony przed upałem
Choć brzmi to jak oksymoron, ocieplanie stropodachu pozwala chronić wnętrza przed upałem. Chodzi o to, że warstwa granulatu wełny lub celulozy nie tyle dosłownie dociepla budynki, co raczej izoluje je od temperatury występującej na zewnątrz. Niezależnie od tego czy za oknami panuje trzaskający mróz, czy upał topiący asfalt, ocieplenie ułatwia zachowanie optymalnej temperatury we wnętrzach.
Ocieplanie stropodachu to nakaz eksmisji dla szkodników
Ocieplanie stropodachów polega najczęściej na wstrzykiwaniu granulatu pod ciśnieniem za pomocą specjalnych węży w szczeliny lub wycięte otwory. Materiał powinien równomiernie wypełnić wszystkie zakamarki stropodachów, dzięki czemu nie pozostawia przestrzeni do zajęcia przez niechcianych lokatorów. Gryzonie mogą niszczyć dachy, okablowania i izolację, dlatego należy całość dokładnie zabezpieczyć i zapobiegawczo dokonać wszelkich napraw i wypełnić wszystkie nieszczelności dachów. Korzyści z odpowiedniego uszczelniania i ocieplania stropodachów jest jednak znacznie więcej. Jeśli chcesz je poznać, zajrzyj na stronę https://stropodachy.com.pl/. Znajdziesz na niej porady fachowców, a także bardziej szczegółowe informacje o różnicach między granulatami i rodzajami ociepleń.
Ocieplenie stropodachu to wyciszenie stropodachu
Nieoczywistą korzyścią z ocieplania jest oddzielenie się od hałasów na zewnątrz kolejną warstwą dźwiękochłonnych materiałów. Zarówno granulat wełny, jak i granulat celulozy posiadają wysokie właściwości akustyczne, które pochłoną nadmiar decybeli ze środowiska wokół budynku.