SARS-CoV-2 to niebezpieczny wirus, który pozostawia po sobie ślady utrzymujące się długo po zakończeniu właściwej choroby. Long COVID-19, czyli tzw. długi COVID-19 dotyczy aż 40% pacjentów, również tych, którzy chorobę przeszli skąpoobjawowo lub bezobjawowo i może się utrzymywać nawet przez 6 miesięcy. Jeśli ten problem dotyczy również Ciebie, zobacz, jak sobie radzić z jego skutkami.

Najczęstsze powikłania po COVID-19

Post-viral syndrome, czyli zespół objawów po infekcji wirusowej znany jest w medycynie od lat. Wiele wirusów między innymi grypa, Herpes wirus, EBV, oraz inne koronawirusy, czy rhinowirusy  mogą pozostawić po sobie ślad w formie objawów, takich jak przewlekłe przemęczenie, zapalenie mięśnia sercowego, czy problemy z koncentracją. W przypadku COVID-19 zespół objawów po infekcyjnych, określanych jako przewlekły COVID-19 dotyczy bardzo dużej ilości osób, szacuje się, że problem ten dotyka aż 40% ozdrowieńców. Prowadzone badania wskazują, że na taki stan wpływa kilka czynników, między innymi tzw. lepka krew i powstające mikrozakrzepy, niedotlenie organizmu, oraz osłabienia spowodowane przez wirusa, oraz sam układ odpornościowy. Najczęściej są to takie problemy jak:

 • Przewlekłe zmęczenie, które dotyka aż 58% ozdrowieńców;
 • Nawracające bóle głowy dotyka aż 44% osób po chorobie;
 • Zaburzenia koncentracji i tzw. mgła mózgowa (mgła po covidowa) dotyczy aż 27%
 • Wypadanie włosów zgłaszało 25% chorych;
 • Zaburzenia smaku (23%) i węchu (21%)
 • Duszność 24% badanych;
 • Długo utrzymujący się, męczący kaszel dotyczy 19%
 • Bóle stawów zgłosiło 19% ozdrowieńców.

Jak sobie radzić z takimi objawami, które zazwyczaj utrudniają normalne funkcjonowanie?

Jak radzić sobie z objawami długiego COVID-19?

Tu właśnie jest problem, tak jak w przypadku leczenie samego COVID-19. SARS-CoV-2 pojawił się niedawno, dlatego też wciąż trwają badania nad poszukiwaniem najlepszych metod leczenia samego wirusa, jak i skutków, jakie po sobie pozostawił. Obecnie powstają pierwsze poradnie, które mają wspierać pacjentów w ich walce z objawami po infekcji wirusowej. Zazwyczaj dobierane są leki, które mają niwelować konkretne objawy. Największy problem jest z leczeniem przewlekłego zmęczenia czy objawów neurologicznych. W takiej sytuacji warto skorzystać z nieinwazyjnej metody leczenia, jaką jest tlenoterapia wykonywana w komorze normobarycznej, między innymi we Wrocławiu https://lifechamber.pl/tlenoterapia-pocovid19/.

Na czym dokładnie polega ta terapia i dlaczego właśnie ona może być skuteczną metodą na walkę z long COVID-19?

Rekonwalescencja po COVID-19 w komorze normobarycznej

Najwięcej problemów, z którymi muszą się borykać ozdrowieńcy po przejściu COVID-19 wynika z niedotlenienia organizmu. Powstaje ono na skutek gorszej wydolności płucnej oraz zjawiska „lepkiej krwi”, która słabiej dociera do komórek. Badania przeprowadzone na pacjentach w Wuhan wykazały, że zastosowanie tlenoterapii w komorach z podwyższonym ciśnieniem zmniejsza wiele nieprzyjemnych dla chorego objawów i minimalizuje ryzyko poważnych powikłań. Specjalnie opracowany skład mieszaniny gazu w komorze normobarycznej zawiera zwiększona ilość tlenu aż 40%, zwiększoną ilość dwutlenku węgla 2% oraz wodoru od 0,5% do 1%. Dzięki temu znacząco pomaga w rekonwalescencji po COVID-19 niwelując uciążliwe objawy.

Tlenoterapia na powikłania po COVID-19

Jak wiemy, tlen jest niezbędny do funkcjonowania komórek naszego organizmu. Kilkuminutowe niedotlenienie powoduje obumieranie komórek i tkanek. Dlatego też w procesie rekonwalescencji po infekcji wirusowej spowodowanej COVID-19 właściwe dotlenienie organizmu i rehabilitacja są niezbędne.

Wysokie stężenie tlenu w komorze normobarycznej pozwala na lepsze natlenienie krwi, a ciśnienie atmosferyczne 1500 hPa ułatwia jego przenikanie przez tkanki do wszystkich komórek organizmu. Co więcej, większa ilość dwutlenku węgla rozszerza naczynia krwionośne, ułatwiając przepływ krwi nawet w małych naczyniach włosowatych. Na koniec wodór działa antyoksydacyjnie i hamuje procesy zwyrodnieniowe i degeneracyjne zapoczątkowane w podczas zakażenia COVID-19.

Ta łagodna i nieinwazyjna metoda jest niezwykle skuteczna i może być doskonałym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z różnymi przewlekłymi objawami po przejściu COVID-19, takimi jak:

 • przewlekłe zmęczenie,
 • bezsenność,
 • kaszel,
 • duszność,
 • mgła mózgowa po COVID-19,
 • osłabienie i spadek koncentracji.