Kiedy decydujesz się na spędzenie urlopu poza swoim miejscem zamieszkania, przychodzi Ci się zmierzyć z wielkim dylematem – zorganizować podróż na własną rękę, czy może skorzystać z usług biura podróży? Obie metody mają swoje wady i zalety, które w tym artykule postaram się zilustrować.

Organizując wyjazd na własną rękę, będziesz miał zdecydowanie więcej spraw na głowie, taki wyjazd cieszy się popularnością wśród ludzi, którzy cenią sobie spontaniczność i przygodę, nie musisz trzymać się harmonogramu, sam decydujesz o tym co chcesz robić w danej chwili, co chcesz zobaczyć i gdzie spać. Dzięki tej metodzie, poznasz dane miejsce od podszewki, możesz poznać jego kulturę i zwyczaje. Niewykluczone, że zaoszczędzisz w ten sposób sporo pieniędzy. Taki wyjazd to jednak wielkie ryzyko, jesteś zdany sam na siebie, jeśli coś pójdzie nie tak, możesz wylądować na bruku. Z kolei biuro podróży da Ci poczucie bezpieczeństwa, oraz braku jakichkolwiek zmartwień.

Wpłacasz pieniądze, wstawiasz się na miejsce zbiórki i już możesz cieszyć się swoim wymarzonym urlopem. Polskie biura podróży należą do najlepszych w Europie, oferują niskie ceny w stosunku do większości zagranicznych tego typu firm. Polskie biura są oblegane przez klientów pochodzących między innymi z Czech i Słowacji, ze względu na bardzo dobre oferty. Jeżeli biuro z którego usług korzystamy ogłosi upadłość, zazwyczaj przysługuje nam odszkodowanie, jednak dzisiaj takie przypadki zdarzają się coraz rzadziej. Biura są o wiele bardziej stabilne niż jeszcze kilka lat temu, kiedy co rusz słyszeliśmy w programach informacyjnych o ludziach pokrzywdzonych przez niewypłacalne biura podróży.

Podsumowując – obie metody mają wady i zalety, więc każda z nich znajduje swoich zwolenników i przeciwników. Tylko od Ciebie zależy, czy spędzisz swój urlop ryzykownie – dbając o wszystko samemu, czy powierzysz sprawy organizacyjne fachowcom.