Salon to serce domu. Tutaj możesz złapać rodzinny film lub po prostu odpocząć. Aby stworzyć wymarzoną przestrzeń wewnętrzną, nie ma potrzeby zatrudniania profesjonalnego projektanta wnętrz. Niezależnie od tego, czy nadszedł czas na powtórzenie, czy szybkie odświeżenie, zmień swoją przestrzeń życiową dzięki tym pomysłom na dekorację salonu.

Zanim zaczniesz dekorować swój salon

Pierwszym krokiem do dekoracji salonu jest określenie stylu. Lubisz tradycyjne meble z nogami na pazurach, ciemnym drewnem i skórzaną tapicerką? A może wolisz modne pomysły na nowoczesny salon z połowy stulecia z jego czystymi liniami i organicznymi krzywiznami? Co powiesz na pomysły na salon w wiejskim domu, które obejmują rustykalne wykończenia i siedzenia w stylu vintage. Przejrzyj magazyny lub zdjęcia online, aby znaleźć inspirację do salonu z popularnych pomysłów na wystrój salonu. Znajomość swojego stylu pomoże Ci w wyborze mebli do salonu, kolorów farb do salonu, zasłon okiennych, dywaników i akcesoriów. Weź również pod uwagę, jakie elementy już masz i czy planujesz wykorzystać je w swoim salonie, przerób.

Pomysły na dekorowanie salonu

Zanim zaopatrzysz się w najnowsze trendy w wystroju pokoju rodzinnego i akcesoriów, zastanów się nad kilkoma szczegółami, jak urządzić salon. Oto kilka pomysłów na salon, które pomogą Ci przekształcić Twój salon w przestrzeń, którą pokocha cała Twoja rodzina.

Rozmiar i pomiary salonu

Zanim zaczniesz dekorować swój salon, dokonaj pomiarów pomieszczenia. Dzięki temu znajdziesz meble, dywaniki i dzieła sztuki o odpowiednim rozmiarze. Aby zrównoważyć przestrzeń życiową, meble i akcesoria muszą być proporcjonalne do otoczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku małego salonu rodzinnego. Bez względu na wielkość Twojej przestrzeni posiadanie tych informacji jest niezbędne.

Farba – jaka barwa ścian?

Wybór palety do salonu jest ekscytujący, ale wiele osób ma problem z tą decyzją. Nie pozwól, aby ten krok Cię stresował. Malowanie jest niedrogie i tymczasowe. To jedyna rzecz w Twoim arsenale projektowym, która wywrze duży wpływ na Twoją przestrzeń bez rozbijania banku.

Oświetlenie – co daje i jak pomaga?

Oświetlenie w pomieszczeniu służy do oświetlania przestrzeni i podkreślania centralnego punktu. Oświetlenie dzieli się na trzy kategorie: ambient, task i accent. Jeśli to możliwe, uwzględnij w pokoju każdy rodzaj światła. W salonie mogą to być np.: https://ardant.pl/lampy-wiszace/do-salonu-5/industrialne-i-retro/

Meble – podstawa wystroju

Meble to podstawa Twojej przestrzeni życiowej. Po wybraniu elementów, których planujesz użyć, wszystko zależy od rozmieszczenia. Wielu właścicieli domów ma problemy z aranżacją mebli. Oto kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę podczas aranżacji mebli:

Wybierz punkt centralny

To łatwy sposób na określenie przepływu w Twoim salonie. Niektóre typowe punkty centralne do wykorzystania w salonie to kominek, duże lustro, duże dzieło sztuki lub ściana akcentująca.

Utwórz obszar rozmowy

Zostaw otwartą przestrzeń wokół mebli, aby umożliwić łatwe przemieszczanie. Nie pchaj wszystkich mebli wzdłuż ściany. Wsuń siedzenia do przestrzeni życiowej, aby stworzyć bardziej domową atmosferę.

Dywany jako dodatki do salonu

Dywany to świetne akcesoria, które mogą ukryć kłopotliwe miejsca na podłodze, dodać kolor i teksturę oraz połączyć przestrzeń. Rozmiar dywanu jest najważniejszym czynnikiem przy wyborze dywanu. Jeśli dywanik jest za mały, całe pomieszczenie będzie wyglądało na chaotyczne. Wszystkie meble powinny móc siedzieć na dywanie. Dzięki temu Twoja przestrzeń życiowa będzie ogólnie spójna.

Sztuka – obrazy w salonie

Puste ściany sprawiają, że pokój wydaje się niekompletny. Nie musisz jednak wypełniać grafiką każdego centymetra ściany. Rozważ wyświetlanie rodzinnych zdjęć w stylu galerii lub samodzielne podkreślenie dużych dzieł ściennych. Nie ma żadnych zasad, jeśli chodzi o wyświetlanie grafiki. Po prostu skup się na wyważeniu rozmiaru i koloru, aby uzyskać spójny wygląd.

Akcesoria i inne dodatki

Nic tak nie wykańcza pomieszczenia jak dodatki. Rzucaj poduszkami, zasłonami i roletami, rzucaj kocami, koszami i nie tylko, dopełnią wygląd Twojej przestrzeni życiowej. Uwolnij swoją kreatywność, jeśli chodzi o akcesoria, ponieważ są one tymczasowe. Zmieniaj wzory i kolory w zależności od pory roku lub jeśli chcesz szybko odmienić wygląd pomieszczenia.

Tapeta – jaką wybrać do salonu?

Istnieje wiele sposobów na uzyskanie pożądanego wyglądu tapety podczas dekorowania salonu. Możesz zainstalować tapetę odklejaną i przykleić w ciągu kilku minut i równie łatwo ją usunąć, bez uszkodzenia powierzchni pod spodem. Niezależnie od tego, czy chcesz użyć tapety do stylu wiejskiego, współczesnego wyglądu i nie tylko, zawsze znajdziesz tapetę do pomysłów na dekorację salonu.

Możesz użyć tapety na większości obszarów swojego salonu, takich jak sufit, ściany, kominki i nie tylko. Użyj ciemniejszych tapet, aby pokój wydawał się mniejszy, chłodniejszy i zrelaksowany. Tapety kwiatowe przyciągają wzrok i mogą nadać Twojemu wnętrzu pożądany kolor. Jasne kolory sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe i jaśniejsze, a duże wzory tworzą bardziej intymne otoczenie.

Urządzanie salonu nie musi być trudnym ani czasochłonnym projektem. Istnieje wiele pomysłów na dekorację salonu i sposobów na dekorację, więc możesz zastosować dowolny wystrój, który najbardziej Ci odpowiada.