Samochody powypadkowe to bardzo duża część aut w ogólnej sprzedaży dostępna na rynku. Rzadko kiedy potencjalnemu klientowi uda się dobrze sprawdzić przed kupnem czy pojazd, którym jest zainteresowany jest autem powypadkowym. Bardzo dużo sprzedających specjalnie zataja wypadkowość. Mają sposoby na wykonanie napraw, aby na pierwszy rzut oka wszystko wyglądało w porządku. Szukając samochodu na rynku aut używanych trzeba pamiętać, że nie każdy samochód powypadkowy to pojazd, który brał udział w poważnym wypadku czy kolizji. Wielu kierowców zdarzyło się niegroźnie zatrzeć auto na parkingu czy też mieli inne niegroźne przygody, które uszkodziły karoserię samochodu. Drobne, naprawione uszkodzenia w wyniku niegroźnych sytuacji nie powinny dyskwalifikować danego auta z zakupu. Do poważnych zdarzeń mających negatywny wpływ na decyzję o zakupie auta należą m.in.: otworzenie poduszek powietrznych, uszkodzenie elementów podwozia czy konstrukcji auta. Duże znaczenie ma też sposób przeprowadzenia naprawy. Naprawy aut po wypadku, które nie zostały przeprowadzone zgodnie z zaleceniami producenta mają znaczny, negatywny wpływ na bezpieczeństwo podróżnych.

Dlaczego auta powypadkowe w większości nie są bezpieczne?

Źle wykonane naprawy blacharsko-lakiernicze mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. W zależności od rodzaju uszkodzenia każda naprawa wymaga innego postępowania. Sposób naprawy danego elementu w każdym aucie określa procedura producenta. W przypadku aut sprowadzanych z zachodu i USA nagminnie zdarza się, że auta po dużych szkodach są naprawiane w nieprawidłowy sposób, na skróty i z użyciem słabej jakości części zamiennych. Wynika to z chęci jak największego zysku, tanio kupić, tanio naprawić, sprzedać z jak największym zarobkiem jako auto bezwypadkowe.  Powoduje to, iż w przypadku kolejnej kolizji strefa zgniotu ulega znacznemu zwiększeniu. Konstrukcja auta osłabiona w wyniku niefachowej naprawy nie posiada już tak dobrych właściwości jak auto przed wypadkiem. Jeśli normalnie po uderzeniu bocznym strefa zgniotu wynosiła kilka centymetrów to w przypadku auta po nieprofesjonalnej naprawie strefa ta może ulec zwiększeniu nawet o 3000%. Jest to krytyczny aspekt bezpieczeństwa, dlatego dokładne sprawdzenie auta przed kupnem pozwoli nam się upewnić, że w przeszłości nie uległo poważnej szkodzie. W przypadku auta po szkodzie należy sprawdzić czy naprawy zostały przeprowadzone w sposób fachowy i zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli trafisz na bardzo atrakcyjną ofertę sprzedaży istnieje duże prawdopodobieństwo, że auto uległo wcześniej szkodzie. Atrakcyjna cena wynika z faktu, że auto zostało naprawione tanim kosztem z użyciem niskiej jakości części i materiałów – w większości przypadków aut z importu mamy do czynienia z egzemplarzami po wypadku, o których można powiedzieć nie tylko, że nie są bezpieczne, ale wręcz niebezpieczne dla ich użytkowników. Co innego w przypadku, kiedy auto zostało naprawione w warsztacie producenta, zgodnie z jego zaleceniami. Również i wtedy konstrukcja auta ulega osłabieniu, jednak profesjonalnie przeprowadzone prace naprawcze powodują, że wyniki testów zderzeniowych auta po naprawie w ASO są dużo bliższe normie niż testy aut po niefachowych naprawach, gdzie wyniki testów są wręcz przerażające. Pamiętajmy też, że nie tylko auta z importu ulegają wypadkom. Chcąc kupić egzemplarz w kraju również musimy mieć na uwadze, że takie auto mogło mieć historię szkodową.

Sprawdzenie auta przed kupnem – mądry Polak po szkodzie

Sprawdzenie auta przed kupnem to podstawa podjęcia świadomej decyzji. Niefachowe naprawy są wykonywane na tyle dobrze, że kupującym na co dzień bardzo ciężko odróżnić egzemplarz naprawiany od tego bezwypadkowego. Wiele osób kupuje auta po szkodach jako bezwypadkowe, gdyż żaden handlarz otwarcie nie przyzna, że auto brało udział w wypadku. Bardzo częstym zjawiskiem jest fakt, że ludzie dopiero w momencie sprzedaży po kilku latach użytkowania dowiadują się, że ich auto miało wypadkową historię i nie zostało fachowo naprawione. Oprócz negatywnego wpływu na bezpieczeństwo odbija się to również na cenie sprzedaży. Kupujący coraz częściej i chętniej korzystają z usług firm, które wykonują profesjonalne sprawdzenie auta przed zakupem. Koszt sprawdzenia jest porównywalny z wymianą klocków hamulcowych, a niejednokrotnie pozwala uniknąć zakupu auta po szkodzie lub w złym stanie technicznym, co finalnie pozytywnie przekłada się na nasze bezpieczeństwo i zawartość portfela.