Nieważne, jak bardzo kierowca jest przywiązany do swojego samochodu, prędzej czy później będzie musiał się go pozbyć. Jedną z wygodniejszych opcji jest sprzedaż samochodu do skupu używanych pojazdów, jak jednak powinno to wyglądać, by było zgodnie z przepisami?

Czy to dobra cena?

Sprzedaż auta do skupu jest dziś wyjątkowo prosta, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Są skupy takie jak https://skupautzagotowke.net/skup-aut/wieliczka/, do których zapytanie można wysłać online, podając najważniejsze parametry samochodu. Na tej podstawie dokonywana jest wstępna wycena, o której klient dowiaduje się już podczas pierwszej rozmowy telefonicznej z pracownikiem skupu.

Używane samochody nie mają sztywnego cennika jak auta nowe, dlatego ceny mogą się różnić. Warto więc sprawdzić oferty kilku konkurencyjnych placówek i wybrać najlepszą.

Komplet dokumentów

Sprzedaż auta zawsze wymaga dopełnienia określonych formalności. Kupujący z pewnością będzie chciał sprawdzić tożsamość kierowcy oraz jego prawa do posiadanego samochodu, dlatego niezbędny jest dowód osobisty, ewentualnie paszport, dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz upoważnienia od pozostałych współwłaścicieli, jeśli takowi istnieją.

W wielu skupach wymagane jest jeszcze okazanie polisy OC oraz dokumenty potwierdzające ostatni przegląd techniczny. Dobry stan samochodu zawsze podnosi jego wartość, jeśli więc kierowca posiada książkę serwisową oraz faktury za przeprowadzone naprawy, to także warto zabrać ze sobą.

Umowa i zapłata

Oferta wielu skupów, jak na przykład https://skupautzagotowke.net/skup-aut/opole/, zakłada wypłatę gotówki od razu po podpisaniu umowy. Jest też opcja przelewu bankowego, jeśli to wygodniejsze rozwiązanie dla klienta.

Umowa? Przed podpisaniem trzeba ją całą przeczytać, tak by nie okazało się po fakcie, że dokument zawiera jakieś niejasne zapisy, przez które można mieć później kłopoty. Po podpisaniu umowy samochód przechodzi na własność skupu, a właścicielowi pozostaje już tylko zgłoszenie sprzedaży w wydziale komunikacji. Sprzedaż zgłasza się także u ubezpieczyciela, i co ważne, można się ubiegać o wypłatę niewykorzystanej części składki OC.