Czy każdy z nas może zostać konferansjerem? Teoretycznie tak, ale może to wymagać ciężkiej pracy. Dlaczego? Ponieważ nie każda osoba nadaje się do pracy na scenie. Trzeba mieć pewne naturalne predyspozycje i cechy osobowości, by cieszyć się z tej pracy i wykonywać ją w sposób profesjonalny. Jakie to cechy i która z nich jest tą najważniejszą? Sprawdźmy!

Jak zostać konferansjerem

Ścieżka kariery konferansjera może być niezmiernie ciekawa. Dobrym początkiem w tym zawodzie może być szkoła dziennikarska lub aktorska, bo to tam nauczymy się dykcji i zapoznamy się z kulisami pracy scenicznej. Osoby, które nie chcą iść tą drogą, mogą zapisać się na warsztaty krasomówcze, wstąpić na przykład do kółek teatralnych lub spróbować swoich sił w różnego rodzaju konkursach, które wymagają od uczestników obycia scenicznego. Jak widać, droga do sukcesu może być długa i wyboista. Dziennikarze i pracownicy mediów mają trochę łatwiej, bo w większości przypadków pierwsze kroki na scenie już postawili i wiedzą, czego się spodziewać po evencie lub gali.

Najlepszy konferansjer, czyli jaki?

Konferansjerzy pracują w różnym otoczeniu i branżach, dlatego też są wśród nich takie osoby, które mają wąskie specjalizacje, na przykład prowadzą licytacje i aukcje. Czy jednak tylko wszechstronny konferansjer będzie tym dobrym? Nie. 

Najlepszy konferansjer to taki, który jest profesjonalistą. Nie ma znaczenia, czy jego specjalnością jest prowadzenie imprez, czy może jest on konferansjerem o wielu specjalizacjach, takim jak Maciej Kautz. Ważne, żeby w swojej pracy był uważany za eksperta, osobę godną zaufania i taką, która zadba o wydarzenie i stanie się jego twarzą.

Jakie cechy musi mieć konferansjer

Osoba, która chce występować na scenie, powinna mieć wiele różnych cech charakteru, które pomogą jej w codziennej pracy. Jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą cechą, jest chęć i umiejętność pracy z ludźmi. Konferansjer musi być empatyczny, bardzo komunikatywny, asertywny. 

Taka osoba powinna umiejętnie dobierać słowa podczas komunikacji, a także wiedzieć, jak budować relacje, nawet te krótkoterminowe. Dobrego konferansjera nie da się nie lubić. Zespół, z którym będzie on współpracował, musi traktować go jak kolegę, z którym działa już od lat, a goście i gwiazdy, jak godnego zaufania partnera, który zrobi wszystko, by wydarzenie miało jak najwyższą rangę.

Oczywiście musimy pamiętać, że dobry konferansjer powinien to być też osobą, która nie boi się świateł reflektorów, a na scenie czuje się, jak ryba w widzie. Specjalista, który jest w swoim naturalnym środowisku, nie obawia się wpadki, bo ma wszystko pod kontrolą, wie, na co zwracać uwagę i czego się spodziewać na każdym etapie swojej pracy.

Jak rozpoznać profesjonalistę?

Szukając konferansjera, którego chcemy zaprosić do współpracy i który ma poprowadzić w naszym imieniu galę lub event, warto sprawdzić doświadczenie oraz referencje każdego kandydata. Eksperci nie kryją się ze swoimi sukcesami, a  kolejne zlecenia często zdobywają dzięki poleceniom innych zadowolonych klientów. Na stronach internetowych takich osób znajdziemy przeważnie wszystkie najważniejsze informacje, które pomogą nam dokonać wyboru. 

Przykładowo na swojej witrynie referencje, krótkie posumowania z poszczególnych wystąpień, ale też zasady współpracy publikuje profesjonalny konferansjer Maciej Kautz. Dobrze prowadzona strona, zawiera przeważnie wszystkie najpotrzebniejsze dla nas treści. Dlatego też warto szukać do współpracy właśnie takich, sprawdzonych i doświadczonych specjalistów.