Czy urząd pracy jest dobrym pomysłem na szukanie pracy? To zależy. Z pewnością można potraktować to miejsce jako bazę danych z listą dostępnych do podjęcia stanowisk pracy. Rejestracja w urzędzie zapewni nam również ubezpieczenie na czas w którym nie posiadamy żadnego zatrudnienia.

Obecne czasy to czasy pracownika, a nie pracodawcy. Urzędy pracy okazują się być coraz bardziej zbędne w faktycznym procesie poszukiwania zatrudnienia. Wiele osób korzystających z pomocy urzędu nie uzyskuje satysfakcjonujących propozycji. Powodem z pewnością jest fakt, że zdecydowana większość firm stawia na samodzielność i pracowników rekrutuje własnymi sposobami, nie angażując w ten proces urzędu jako pośrednika. Wychodzą z założenia, że osoba szukająca zatrudnienia przez pośrednika urzędowego, może być osobą nieporadną, która nie potrafi poradzić sobie sama i swoje kroki kieruje do jednostek państwowych.

Zważając na to, że mamy obecnie czas pracownika, faktycznie może być to trafny wniosek. Ofert pracy jest multum i ciężko jest nie znaleźć zatrudnienia, jeśli rzeczywiście aktywnie go poszukujemy. Ludzie szukający pracy poprzez urząd, często też zauważają, że te same stanowiska pracy znajdowane na portalach ogłoszeniowych czy poprzez znajomych, mają większe wynagrodzenia niż te oferowane w urzędzie. Przekrój oferowanych stanowisk również jest bardzo monotonny i raczej na próżno szukać ofert dla osób wyspecjalizowanych w danej dziedzinie.

Niewątpliwie instytucja jaką jest urząd pracy spełnia swoje zadanie, ponieważ oferuje stanowiska pracy, zapewnia ubezpieczenie, daje szanse na staże po części opłacane z publicznych pieniędzy i wspomaga aktywizację zawodową. Niestety na próżno szukać ofert dla architekta, grafika czy handlowca. Najczęściej spotkamy tu oferty prostych prac produkcyjnych, budowlanych, czy innych nieskomplikowanych zajęć fizycznych. Zdarzy się również kierowca zawodowy, bądź szeroko pojęta fryzjerka.

Jeżeli nie mamy możliwości skorzystania z uprzejmości znajomych, oraz nie potrafimy samodzielnie znaleźć zatrudnienia, urząd pracy na pewno nam w tym pomoże, najpewniej nie mamy jednak co liczyć na otrzymanie wymarzonej pracy i ruszyć kariery w konkretnym kierunku.