Rozwijająca technologia chyba już nikogo z nas nie dziwi, ale jedno jest pewne z pewnością jeszcze nie raz nas będzie mogła zaskoczyć. Szukanie nowych rozwiązań staje się dla wielu odkrywców sensem ich życia. Tym bardziej jeśli mowa o odkryciach technologicznych lub poszerzaniu ich możliwości. Jak się okazuje czasami znalezienie nowych możliwości w niektórych sytuacjach może okazać się koniecznością. I tak właśnie jest z e- learningiem. Wielu z nas już dawno było świadomym tego jak wiele możliwości posiada Internet i że nadal są one czasami jeszcze nie odkryte.

Jednak mimo to nikt z nas nie spodziewał się, że konieczne będzie użycie Internetu podczas nauki szkolnej. Początkowo było to dla nas wszystkich bardzo trudne. Każdy musiał nauczyć się żyć w nowej rzeczywistości jednak z czasem raczej wszyscy się już do tego przyzwyczaili. Dodatkowo na samym początku pojawiało się wiele problemów i komplikacji z tym związanych. Ale bardzo szybko uczymy się na błędach przez co ciągle udoskonalamy właśnie tę metodę nauczania.

Jakie plusy i minusy posiada e- learning?

Jak bardzo łatwo możemy się domyślić każde rozwiązanie niesie za sobą wiele plusów, ale także bardzo często wiele minusów. Jednak tego prawdopodobnie nie da się zmienić. Ale można starać się szukać jeszcze lepszych rozwiązań. Sam e- learning także posiada zarówno wiele plusów jak i wiele minusów. A my postaramy się dzisiaj o nich wszystkich w skrócie opowiedzieć. Może zacznijmy od tych plusów. Mianowicie chodzi o to, że dzięki podjęciu takiej decyzji prawdopodobnie uratowaliśmy życie wielu osób. Bo jak wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego doskonale e- learning został wprowadzony ze względu na cały czas rozprzestrzeniającą się epidemię koronawirusa. I aby zatrzymać tempo jej rozwoju musieliśmy zdecydować się na bardzo radykalne kroki. W takim momencie zdalne nauczanie to było jedyne rozwiązanie i co do tego chyba nikt z nas nie ma wątpliwości.

Co więcej była to też możliwość do tego, aby odkryć możliwości systemów internetowych, co oczywiście znacznie poszerzyło nasze dotychczasowe umiejętności. I prawdopodobnie na tym kończą się wszystkie plusy. Jednak, mimo że jedyne to nie zawsze okazuje się najlepsze. Tak naprawdę sam e- learning posiada znacznie więcej minusów. Jednym z nich jest na przykład trudność w nauczaniu. Oczywiście chodzi o to, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mają o wiele trudniejsze zadanie.  Z jednej strony dla wielu uczniów jest to doskonała szansa, aby zdać do następnej klasy ze względu na to, że o wiele łatwiej jest w ten sposób uzyskać dobrą ocenę. Ale niesie to za sobą pewną bardzo poważną konsekwencję. Mianowicie jest to związane ze znacznym obniżeniem poziomu posiadanej wiedzy przez uczniów uczestniczących w zdalnym nauczaniu niż tych, którzy w tradycyjny sposób uczęszczali do szkół.

Dodatkowo nauczycielom znacznie trudniej jest wytłumaczyć pewne trudniejsze zagadnienia swoim uczniom. W związku z czym na przykład na egzaminach ósmoklasistów będą oni mieli znacznie utrudnione zadanie. Dotyczy to także maturzystów, których poziom nauczania jest już znacznie wyższy i zazwyczaj pomoc nauczyciela w przygotowywaniach do matury jest konieczna z racji tego, że rodzice nie są aż takimi specjalistami w tych dziedzinach. Jednak mimo to wszyscy starają się jak tylko mogą, aby jakoś przetrwać ten trudny dla nas wszystkich czas. Pamiętajmy, że wspólnymi siłami jesteśmy w stanie pokonać wszelkie trudności.

Dla kogo e- learning będzie miał najbardziej niekorzystne skutki?

E-learning to sytuacja szczególnie trudna dla dwóch grup.  Po pierwsze maturzyści ze względu na to, że nie zostaną przygotowani do matury w tak dużym stopniu przez Internet jak byłoby to możliwe w szkole. I z pewnością będzie to widoczne na wynikach egzaminów maturalnych. Dodatkowo kolejną grupą uczniów dla której zdalne nauczanie jest najbardziej niekorzystne są dzieci z pierwszych klas szkół podstawowych. Ma to związek oczywiście z tym, że w tym wieku ważne jest, aby nauczyć ich pisać, czytać i liczyć a przez e- learning jest to utrudnione.