Spójrzmy prawdzie w oczy – wszyscy lubimy raz na jakiś czas coś zmienić. Kiedy dom i jego otoczenie przez długi czas wyglądają tak samo, naturalne jest, że chcesz to zmienić i sprawić, by wszystko wyglądało choć trochę inaczej. Wiele zmian pewnie już za Tobą a teraz przyszedł czas, aby pomalować betonowe ogrodzenie i również wykonane z betonu słupki ogrodowe. Ale czy da się w ogóle pomalować betonowe elementu ogrodzenia tak, jak maluje się drewniany lub metalowy płot?

Odpowiedź brzmi – tak! Farba do betonu to rozwiązanie, dzięki któremu da się malować betonowe ogrodzenia. To także świetny sposób na nadanie nowego wyglądu innym betonowym elementom ogrodowym. Istnieje wiele powodów, dla których malowanie betonu jest bardzo dobrym pomysłem. Najprostszy z nich jest taki, że w ten sposób możesz sprawić, że Twój betonowy płot będzie wyglądał świeżo i jak nowy.

Oczywiście, dzięki temu możesz również zatuszować przebarwienia powierzchni i sprawić, że oznaki zużycia będą znacznie mniej widoczne. Może się nawet okazać, że betonowe słupki ogrodowe wytrzymują dłużej, ponieważ są mniej podatne na większe uszkodzenia. Słupki betonowe będą jeszcze łatwiejsze do czyszczenia i konserwacji po pomalowaniu.

Małe ostrzeżenie. Malowanie betonu nie zawsze jest łatwe. Nie możesz po prostu nałożyć farby na betonową powierzchnię jak w przypadku powierzchni płyt kartonowo-gipsowych.

Beton może absorbować wilgoć i farbę, co oznacza, że ​​farba ma dużo mniejsze szanse na dobre przyleganie do betonu. W związku z tym będziesz musiał podjąć dalsze kroki w celu wcześniejszego przygotowania betonu. Wciąż jest to dość łatwe, ale wymaga trochę dodatkowej pracy. Przed rozpoczęciem malowania będziesz musiał wyczyścić powierzchnię betonu. Następnie będziesz musiał sprawdzić porowatość betonu i sprawdzić, czy nie ma nadmiaru wilgoci. Musisz również upewnić się, że wybierasz odpowiednią farbę do pracy – nie możesz po prostu użyć starej farby do suchej ściany. Krótko mówiąc, pomalowanie betonowego słupka ogrodowego jest dobrym pomysłem, który nie jest trudno zrealizować.

Jaka farba do betonu będzie najlepsza?

Przed malowaniem betonowego ogrodzenia należy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim to nie to samo, co malowanie płyt kartonowo-gipsowych. Beton jest substancją porowatą, co oznacza, że ​​każda farba będzie dość łatwo wchłonięta przez beton. Beton należy przygotować przed rozpoczęciem malowania, aby zapewnić prawidłowe przyleganie farby do betonu.

Oprócz tego nie możesz po prostu wybrać farby do suchej zabudowy. Do malowania betonowego ogrodzenia najlepiej sprawdzi się specjalna farba do betonu. Jeśli masz jakąś inną farbę murarską, to być może też będzie ona dobrym wyborem. Musisz się jednak liczyć z możliwością szybszego reagowania tej farby na ciągłe nasłonecznienie i stałe operowanie zmiennych warunków atmosferycznych. Dlatego właśnie zalecamy użycie specjalnej farby do betonu.

Dobrym pomysłem jest zagruntowanie betonu przed rozpoczęciem malowania. Pomoże to farbie lepiej przylegać do betonu.

Samo malowanie betonu jest dość proste. Musisz zacząć od oczyszczenia powierzchni, najlepiej ciepłą wodą i farbą. Pomoże to pozbyć się starej farby. W tym celu można użyć myjki ciśnieniowej. Następnie usuń z betonu gęsty olej lub tłuszcz – jest to ważne, aby upewnić się, że żadna farba nie odbarwi się później. Możesz umieścić łaty betonowe na dowolnych uszkodzonych obszarach i uszczelnić beton, aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci.

Upewnij się, że malujesz beton, gdy jest suchy. Idealnie byłoby, gdyby zanim zaczniesz malować betonowy płot, było około 2-3 dni suchej pogody. Sprawdź też prognozę pogody. Oczywiście, nigdy nie można być pewnym na 100%, że się sprawdzi, ale pamiętaj, że pomalowany płot będzie też potrzebował czasu na wyschnięcie.

Farba do betonu i sposoby jej nakładania

Gdy podłoże jest osuszone, uzupełnione i zagruntowane, może przystąpić do właściwego malowania. Nie będzie to praca zbyt trudna, gdyż podkład pomaga w przywieraniu betonu. Jeśli zmiana koloru jest bardzo dynamiczna, może być konieczne nałożenie 2 warstw podkładu zamiast jednej.

Farba do betonu kryje najlepiej, jeśli jest nakładana za pomocą zwykłych wałków malarskich. Upewnij się, że jest to zrobione równomiernie, aby uzyskać najlepszą wydajność malowania. Prawdopodobnie następnego dnia również będziesz musiał nałożyć kolejną warstwę płaszcz. Wszystko powinno się ładnie wyrównać i połączyć w ciągu 1 do 2 dni po wyschnięciu.