Popękane, spierzchnięte usta to powszechny problem. Nasila się podczas trudnych warunków pogodowych, ale często wynika też po prostu z niewłaściwej pielęgnacji. Jak zadbać o to, by usta zawsze były dobrze nawilżone i gładkie?

Regularny peeling

Usta też potrzebują peelingu, tak jak skóra ciała. Do zabiegu używa się jednak oddzielnych kosmetyków – zwykły peeling jest zbyt mocny i przez to może podrażniać. Specjalne peelingi do ust, które można znaleźć na przykład na https://eranatura.pl/, mają delikatniejszą konsystencję, dzięki czemu łagodnie usuwają zrogowacenia, wygładzają i nawilżają. Najczęściej są to peelingi cukrowe z dodatkiem naturalnych olejków, zamknięte w małych słoiczkach albo w formie poręcznych sztyftów.

Pomadka ochronna

Balsam do ust jest niezbędny, nawet jeśli nie wychodzi się z domu. Wiele osób ma nawyk oblizywania ust, ale to tylko prowadzi do ich przesuszenia, podczas gdy dobra pomadka ochronna zapewnia idealne nawilżenie na długi czas. Balsamy do ust nie powinny mieć w składzie alkoholu oraz kamfory, które działają wysuszająco, natomiast do tych dobrych składników zalicza się wazelina, wosk pszczeli, masło shea, naturalne oleje (np. kokosowy), lanolina, gliceryna.

Kolorowe pomadki nie zawsze zdają egzamin, zwłaszcza podczas mroźnej czy wietrznej pogody, poza tym często zawierają w swoim składzie substancje drażniące, dlatego gdy usta są zniszczone, lepiej przez jakiś czas używać tylko naturalnych błyszczyków, do kupienia na  https://eranatura.pl/kosmetyki-do-pielegnacji-twarzy/pielegnacja-ust-naturalne-kosmetyki/. Na lato przyda się pomadka z filtrem SPF, zimą warto sięgać po tłustsze balsamy niezawierające wody.

Maseczki regenerujące

Najlepszą maseczką na spierzchnięte, popękane usta są okłady z naturalnych składników. Świetnie w tej roli spisuje się aloes, bardzo pomocny jest też miód, oliwa z oliwek, masło kakaowe, nierafinowane masło shea.

Jeśli usta są bardzo często spierzchnięte mimo regularnej pielęgnacji warto pójść do lekarza – problemy tego typu mogą występować przy cukrzycy, chorobach tarczycy albo chorobach autoimmunologicznych.