Bywają różne powody, dla których rezygnuje się z podpisywania umowy przed wykonaniem konkretnej usługi. Jeśli podwykonawcy znają się latami i sobie ufają często rezygnują z podpisywania umów. Czasem wykonanie usługi może być pilne (na przykład pękła rura, komuś zalewa mieszkanie, to pogotowie hydrauliczne naprawia usterkę nim podpisze umowę ze zleceniodawcą). Tego typu przypadków jest wiele, dlatego warto wiedzieć, jak można udowodnić wykonanie usługi mimo braku podpisanej umowy, gdyż zdarza się, że ludzie nie chcą zapłacić.

Jak zaznaczają adwokat Bartłomiej Markiewicz oraz Krzysztof Śpiewak (adwokaci Poznań) windykowanie bez umowy jest trudniejsze, ale możliwe. Wystarczy tylko umiejętnie udowodnić, że wykonało się usługę oraz wskazać dokładny zakres działań i cenę, jaką dłużnik jest nam winien..

Umowa ustna w Polsce jest umową wiążąca, jednak w chwilach spornych warto poprzeć swoje słowa dowodami. Dowodami wykonania usługi mogą być na przykład zdjęcia progresu wykonywanych prac. Dla przykładu, jeśli remontujemy klientowi łazienkę warto wykonać kilka zdjęć po ugruntowaniu ścian, po położeniu glazury i po podłączeniu sprzętów, czy zamontowaniu szafek. Będąc posiadaczami tego typu zdjęć mamy jasny dowód na to, że wykonaliśmy konkretną pracę. Zbierajmy wszelkiego rodzaju korespondencję z klientem, czyli maile, listy i smsy.

Jeśli wymienialiśmy się informacjami na temat rodzaju glazury jaką mamy zakupić, albo mamy sms z prośbą o pilny przyjazd hydraulika powinniśmy je zachować. Kolejnym sposobem na udowodnienie wykonanej usługi bez posiadania podpisanej umowy mogą być zeznania światków. Jeśli zalaliśmy mieszkanie sąsiadce z dołu, a hydraulik przyjechał naprawić usterkę, zapewne widziała całą sprawę i może zeznawać na korzyść hydraulika. Podobnie jest z remontami – zazwyczaj sąsiedzi wiedzą, że jest remont, widują na korytarzach pracowników i ich rozpoznają.
Tego typu sytuacje są niezwykle pomocne w chwilach, gdy usługobiorca nie chce zapłacić. Windykacja i proces sądowy zmuszą go do uiszczenia zaległych wpłat.