Nasza indywidualna tożsamość osobowa to bardzo ważny aspekt funkcjonowania na płaszczyźnie prawno-społecznego. Nie ma chyba takiej osoby, która nie słyszałby o numerze PESEL, który jest już od dawna tak bardzo powszechny. O czym musimy pamiętać jeśli chodzi o aspekt bezpieczeństwa? Absolutnie nie powinniśmy podawać numeru PESEL nieznanej osobie na przykład przez telefon. Dlaczego? Bowiem powinniśmy poddawać rzetelnej weryfikacji naszych rozmówców na przykład przez telefon (powinniśmy sprawdzić czy jesteśmy klientami danej firmy na przykład ubezpieczeniowej, w jaki sposób doszło do pozyskania naszych danych, czy dana osoba jest upoważniona do dzwonienia do nas i czy ma prawo wymagać od nas jakichkolwiek danych).

Warto wiedzieć, że numer PESEL to oczywiście skrót a pełna jego nazwa brzmi następująco – Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności. Do czego jest w swojej istocie przeznaczony? Jest przeznaczony do identyfikacji konkretnej osoby. Należy wiedzieć, że z numeru PESEL można bez problemu wyczytać naszą datę urodzenia, ale też tożsamość płciową. Jego podawanie powinniśmy ograniczyć do maksymalnego minimum, szczególnie osobom do tego niepowołanym. Pamiętajmy, że już sama forma przekazania przez telefon budzi wątpliwość.

PESEL z reguły jest wpisywany w dokumenty papierowe – osobiście bądź za pośrednictwem zabezpieczonych formularzy internetowych w trakcie procedur wymagających od nas jego podania. Posiadanie numeru PESEL wymaga od nas jego właściwej ochrony. Należy wiedzieć, że kiedy oszust wykradnie nasze dane osobowe, czyli imię i nazwisko oraz właśnie PESEL, będzie wtedy mógł wyłudzić różne usługi na nasze konto, na przykład uruchomić zobowiązanie kredytowe. Więc, żeby nie robić sobie niepotrzebnych problemów warto być ostrożnym i maksymalnie dbać o bezpieczeństwo.