W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, kiedy już czas kupić własne mieszkanie, kiedy życie na garnuszku u rodziców lub w wynajmowanym mieszkaniu jest już niewystarczające. Rynek polski oferuje wiele mieszkań o różnych powierzchniach i standardach. Kawalerka dla singla czy wybiegając w przyszłość  dwupokojowe, z rynku pierwotnego czy wtórnego, w stanie deweloperskim czy do kapitalnego remontu, a może na strzeżonym osiedlu? Nadchodzi czas trudnych decyzji. Musisz zastanowić się, czego tak naprawdę chcesz. Warto zapoznać się z planami zagospodarowania przestrzennego w okolicy lokalu, który bierzesz pod uwagę. Jeśli rozważasz rynek wtórny ważne jest, aby sprawdzić stan instalacji wodnokanalizacyjnej oraz elektrycznej. To bardzo ważne szczegóły, które mogą zaważyć na finalizacji transakcji. Bardzo ważny jest też wybór notariusza, który rzetelnie sporządzi umowę zabezpieczając zarówno sprzedającego jak i kupującego. Jaka jest rola notariusza w całym tym przedsięwzięciu?

Kim jest notariusz?

Notariusz to prawnik mianowany przez ministra sprawiedliwości, upoważniony przez niego do sporządzania aktów stosowania prawa. W odróżnieniu od adwokata i prokuratora, nie stoi on po niczyjej stronie a dba jedynie o ich wspólne interesy. Podczas kupna domu lub mieszkania niezbędna jest właśnie jego pomoc. Sporządza on bowiem tak zwany akt notarialny, który jest wiarygodnym dokumentem potwierdzającym wprowadzenie zmian własnościowych nieruchomości. W grę wchodzą tu niemałe pieniądze, które muszą być w prawny sposób zabezpieczone. Kupno i sprzedaż mieszkania lub domu u notariusza wiąże się ze stosownymi opłatami. Kto ponosi koszty sporządzenia aktu notarialnego?

Opłaty u notariusza – po czyjej są stronie?

Niestety, kupując mieszkania lub dom, musisz nastawić się na wiele dodatkowych kosztów w tym opłaty za notariusza. Jeśli kupujesz nieruchomość z rynku wtórnego, całość opłat należy po stronie kupującego. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera nie obejmują one opłat dodatkowych czyli podatku od czynności cywilnoprawnych. Te opłaca już deweloper.