Umowa leasingowa daje możliwość wykupienia samochodu na własność niezwłocznie po jej zakończeniu. Wówczas stajemy przed wyzwaniem, jakim jest rejestracja takiego auta. Jakich formalności należy dokonać? Gdzie się udać, aby uzyskać niezbędną pomoc w procesie rejestracyjnym? Jakie są koszta takiej operacji? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższych akapitach.
Co musimy posiadać, aby zarejestrować samochód po leasingu?
Samochody, z których korzystają przedsiębiorcy posiadający umowę leasingową, są już zarejestrowane. Po zakończeniu trwania takiej umowy, gdy decydujemy się na wykupienie danego pojazdu na własność, musimy dokonać ponownej rejestracji na nowego właściciela. Niezbędne do tego procesu dokumenty przesyła do przedsiębiorcy firma leasingowa, która dokonuje transakcji sprzedażowej. Rejestracja samochodu po leasingu to łatwy proces, jednak koniecznie musimy zaopatrzyć się w kilka dokumentów, bez których jej dokonanie będzie niemożliwe.
Niezbędne do całej procedury są takie załączniki jak faktura VAT, odpis z KRS firmy leasingowej, karta pojazdu, dowód i tablice rejestracyjne auta, dokumenty tożsamości nowego właściciela (może to być dowód osobisty lub aktualny paszport). Oprócz tego potrzebne nam będą najświeższe dane z przeglądu technicznego pojazdu, które dopuszczają go do poruszania się po drodze. Dodatkowo musimy dostarczyć dokumentację związaną z prowadzona przez nas działalnością. Do rejestracji potrzebujemy odpis z CEIDG lub KRS naszej działalności, numer REGON, potwierdzenie opłat związanych z zakupem, ubezpieczeniem i opodatkowaniem, jak również wniosek o rejestrację auta.
Urzędem zajmującym się rejestracją samochodów jest powiatowy Wydział Komunikacji. Musimy pamiętać, że musi się on znajdować na tym samym terenie, w którym zarejestrowana jest nasza działalność gospodarcza.
Czy osoba fizyczna może zarejestrować samochód po leasingu? Rejestracja samochodu po leasingu bez tajemnic
Osoba fizyczna również może zarejestrować auto zakupione po okresie trwania umowy leasingowej. Procedura wymaga posiadania niezbędnej dokumentacji, do której zalicza się kartę pojazdu oraz jego dowód rejestracyjny, tablice z numerem rejestracyjnym i aktualny przegląd stanu technicznego auta. Rejestracja samochodu po leasingu nie będzie możliwa, jeżeli w urzędzie nie przedstawimy naszych dokumentów, takich jak dowód osobisty czy aktualny paszport. Najważniejszym dokumentem jest też wniosek o rejestracje pojazdu.
Musimy pamiętać, że nie zarejestrujemy pojazdu, którego transakcja kupna nie została w żaden sposób udokumentowana. Musimy posiadać akt zakupu, umowę kupna-sprzedaży lub fakturę VAT. Dobrze jest również przygotować wszelkie dane sprzedającego oraz aktualny odpis z KRS, ponieważ urzędy mogą od nas tego wymagać. Warto wcześniej skontaktować się z miejscowym Wydziałem Komunikacji, aby dowiedzieć się, jakie dokumenty będą niezbędne do zakończenia procedury. Nowe dokumenty dla pojazdu oraz tablice rejestracyjne otrzymujemy po około 30 dniach od złożenia wniosku w powiatowym Wydziale Komunikacji.
Jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu i jakie są koszta całego procesu?
Na przerejestrowanie samochodu mamy 30 dni od momentu jego zakupienia. Niedotrzymanie tego terminu wiąże się z nałożeniem kary, która może wynosić od 200 do nawet 1000 złotych. Sama ponowna rejestracja to koszt około 200 złotych. Do kwoty tej zalicza się znaki legalizacyjne, pozwolenie czasowe, tablice i dowód rejestracyjny, opłatę ewidencyjną oraz nalepkę kontrolną. Jeśli chcemy upoważnić kogoś do przeprowadzenia formalności, musimy dodatkowo zapłacić 17 zł za pełnomocnictwo.
Przedsiębiorcy, którzy chcą wykupić na własność auto po zakończonej umowie leasingowej, muszą zapłacić również podatek VAT oraz podatek dochodowy. Wydłużony został również okres uiszczania podania. Nie jest to już 6 miesięcy, ale 5 lat. Podatki te liczone są od aktualnej wartości rynkowej pojazdu, dlatego kupno auta po leasingu nie dla wszystkich może być opłacalną transakcją.