Inwestycja w bitcoina z pewnością należy do bardzo perspektywicznych. Jest to jedno z najbardziej opłacalnych aktywów ostatnich kilku lat. Podobnie jest z całym rynkiem kryptowalut i altcoinów. Osoba, która chce zacząć inwestować na tym rynku powinna dobrze orientować się w realiach krypto. Istnieje wiele pułapek, w które mogą wpaść początkujący inwestorzy. 

Gdzie można kupić kryptowaluty? 

Z powodu wysokich rachunków za prąd w Europie nie opłaca się kopanie kryptowalut, może z wyjątkiem kilku biedniejszych krajów. Jednak większość osób może stać się posiadaczami bitcoina dzięki istnieniu kantorów lub giełd kryptowalutowych. Przykładem instytucji pośredniczącej w handlu “cyfrowym złotem” jest bitbay. Dzięki niej można w anonimowy sposób, bez konieczności weryfikacji stać się posiadaczem dowolnej waluty. W przypadku transakcji powyżej 1000 zł należy potwierdzić swoją tożsamość. Jednocześnie dane użytkownika zostają przypisane do adresu e-mail i nie trzeba nawet zakładać konta. 

Sprawdzenie wiarygodności giełdy 

Pomimo istnienia zorganizowanej formy handlu pomiędzy posiadaczami kryptowalut, na świecie wciąż dochodzi do ataków na giełdy. Stoją za tym zwykli przestępcy, hackerzy i oszuści, którzy starają się wyłudzić dane od klientów. Najczęściej działają oni w podobny sposób: 

  • namawiają ofiarę do inwestycji w różne ryzykowne aktywa,  
  • obiecują spektakularne stopy zwrotu i olbrzymie zyski z inwestycji, 
  • jednocześnie twierdzą, że zysk jest gwarantowany i nie ma tu żadnego ryzyka.  

Skorzystanie z propozycji nieznanych osób, które obiecują górę pieniędzy jest o tyle groźne, że żadnej transakcji kryptowalutowej nie da się cofnąć. Taka jest natura zdecentralizowanych finansów, które korzystają z rozproszonego protokołu. Korzystają z tego pośrednicy – m.in. bitbay – którzy nie mogą potem zwrócić zakupionych walut cyfrowych z powrotem na konto. Każda transakcja przebiega błyskawicznie i tak samo jest w przypadku jej księgowania. Jak na standardy rynku międzybankowego jest to relatywnie krótki czas – wynosi od kilku minut do ponad godziny. 

Jak można zadbać o bezpieczeństwo? 

Aby lepiej zadbać o zabezpieczenie środków finansowych i kryptowalut warto kierować się kilkoma zasadami: 

  • warto korzystać z rankingów giełd kryptowalutowych – na bieżąco monitorują stan bezpieczeństwa giełd krypto i informują o częstotliwości ataków hackerskich, 
  • nie można wchodzić na podejrzane strony internetowe i klikać w linki wysyłane od nieznajomych, 
  • warto używać tylko sprawdzonych giełd do handlu kryptowalutami – przykładem jest bitbay– jedna z wiodących instytucji na tym rynku, 
  • można korzystać z dodatkowych zabezpieczeń – np. dwuskładnikowego uwierzytelnienia 2FA, metod biometrycznych czy zatwierdzania transakcji kodem SMS. 
  • należy korzystać z portfeli sprzętowych do przechowywania kryptowalut lub łączyć tą metodę z portfelem papierowym. Każdy dodatkowy rodzaj zabezpieczenia zwiększa szanse przed atakiem lub kradzieżą. 

W przypadku korzystania z rankingów giełd można uzyskać bardzo cenne informacje na temat warunków technicznych działania danego podmiotu, rodzaju stosowanych zabezpieczeń czy lokalizacji siedziby spółki. Ma to wpływ na wiarygodność i transparentność giełdy, dlatego warto szukać informacji na ten temat.