Każdy z nas kojarzy zapewne charakterystyczny zapach, jaki unosi się w powietrzu po przejściu burzy. To właśnie ozon. Gaz ten nazywany jest także aktywnym tlenem, a jego właściwości mają szerokie zastosowanie w dezynfekcji. Ozonowanie, czyli dezynfekcję ozonem można przeprowadzić zarówno w szpitalach, hotelach, jak i prywatnych mieszkaniach, czy też autach. Pozwala ono na pozbycie się szkodliwych drobnoustrojów oraz nieprzyjemnych zapachów. Ozonowanie wykorzystywane jest również w wodzie, poprawiając jej jakość mikrobiologiczną oraz niwelując szkodliwe czynniki. Jaki jest cel ozonowania ? Co można poddać ozonowaniu i w jakich miejscach znajdzie ono zastosowanie ?

Ozonowanie- jaki jest jego cel ?

Głównym celem ozonowania jest dezynfekcja czyli usunięcie alergenów wziewnych i kontaktowych (deakaryzacja) oraz trwałe usuwanie zapachów (deodoryzacja). Dezynfekcja ozonem pozwala na pozbycie się bakterii, wirusów i grzybów oraz ich przetrwalników. Deakaryzacja usuwa alergeny, które mogą wpływać negatywnie na organizmy ludzi i zwierząt, a deodoryzacja pozwala na trwałe usunięcie nieprzyjemnych zapachów. Firmą świadczącą usługi dezynfekcji ozonem jest Ozon System https://ozonsystem.pl/dezynfekcja-kielce, która usugi dezynfekcji ozonem prowadzi już od wielu lat. 

Gdzie stosuje się ozonowanie ?

Ozonowanie mieszkania

Mieszanie ozonuje się przede wszystkim w celu ich dezynfekcji, pozbycia się grzybów i szkodliwych alergenów. Można przeprowadzić je zarówno w całym mieszkaniu, jak i w jednym konkretnym pomieszczeniu. Powietrze poddane ozonowaniu ma przyjemny zapach i sterylizuje wszystkie przedmioty, które się z nim stykają, czyli na przykład ściany, meble, dywany. Zabieg ten można wykonać w każdym mieszkaniu, ale szczególnie zalecane jest wykonanie go w takich przestrzeniach, w których poza ludźmi mieszkają również zwierzęta.

Ozonowanie samochodu

W każdym aucie, ze względu na małą objętość powietrza, występuje bardzo duże stężenie alergenów i drobnoustrojów. Dezynfekcja ozonem przestrzeni wewnątrz auta przyczyni się do zniwelowania nieprzyjemnych zapachów i poprawi jakość powietrza wewnątrz, co może przyczynić się na znaczne zwiększenie komfortu jazdy.

Ozonowanie wody.

Wodę ozonuje się w celu pozbycia się z niej niepożądanego zapachu i chorobotwórczych zarazków oraz zwiększenia jej klarowności. Ozonowanie wody stosowane jest zarówno w przypadku basenów, jak i również wody wykorzystywanej między innymi do picia czy też mycia produktów spożywczych. 

Ozonowanie żywności

Ozonowanie wody przeznaczonej do płukania żywności jest jednym ze sposobów na pozbycie się z niej szkodliwych antybiotyków, pestycydów i konserwantów. Może być stosowane zarówno przez producentów przetworzonej żywności, jak i w gospodarstwach domowych.