Radca prawny jest prawnikiem oferującym swoim klientom dostęp do szerokiej gamy usług prawnych. Jaką pomoc świadczy? Kiedy warto się do niego udać? Jak wybrać dobrą kancelarię radcowską? Sprawdź odpowiedzi!
Kim jest radca prawny?
Prawnik jak radca prawny jest osobą posiadającą odpowiednie wykształcenie prawnicze, która uzyskał także odpowiednie uprawnienia po odbyciu aplikacji radcowskiej i zaliczeniu egzaminu na radcę prawnego.
Profesja radcy wywodzi się jeszcze z okresu PRL-u. Została ona powołana po to, aby zapewnić obsługę prawną w państwowych przedsiębiorstwach. Po 1989 roku radcowie prawni zaczęli prowadzić swoje usługi tak, jak adwokaci. W związku z kolejnymi nowelizacjami prawa otrzymywali oni coraz to szersze uprawnienia, dlatego obecnie zawód radcy prawnego oraz adwokata są niemalże takie same.
Główna różnica, jaka zachodzi pomiędzy profesjami radcy prawnego oraz adwokata, odnosi się do miejsca pracy. Radca może być zatrudniony w firmie, natomiast adwokat nie. Ponadto radca nie może występować jako obrońca swojego pracodawcy w sprawach karnych i karnoskarbowych.
Radca prawny – kogo obsługuje?
Swoje usługi radca prawny oferuje zarówno klientom indywidualnym – osobom prywatnym, jak i biznesowym – firmom jednoosobowym, spółkom, a ponadto organizacjom, fundacjom. Jak wspomniano wcześniej, może być on także zatrudniony w firmie.
Niektórzy radcowie prawni specjalizują się w obsłudze konkretnych klientów, na przykład zajmują się oni głównie obsług prawną firm.
Gdy poszukiwany jest sprawdzony radca prawny Kraków to jedno z miast, w którym do dyspozycji klientów jest szeroka gama kancelarii radcowskich. Aby sprawdzić ich oferty i adresy, wystarczy skorzystać z internetu.
Czym trudni się radca prawny?
Kancelaria radcy prawnego może zaoferować klientom usługi w bardzo szerokim zakresie, przy czym mogą być one zawężone do konkretnych specjalizacji prawnika, na przykład może on specjalizować się w prawie pracy, prawie rodzinnym i opiekuńczym.
W kancelariach radców prawnych można skorzystać z usług w poniższym zakresie:
- Udzielanie porad prawnych – radca prawny zapozna się ze sprawą i doradzi, w jaki sposób ją rozwiązać,
- Sporządzanie pism – pism procesowych, umów, projektów aktów prawnych oraz innego rodzaju dokumentacji prawniczej na życzenie klienta,
- Reprezentacja klientów – prowadzona podczas kontaktów z kontrahentami, urzędami oraz sądami,
- Występowanie w sądach w imieniu klientów – reprezentacja podczas rozpraw sądowych,
- Windykowanie należności – radca prawny może pomóc w odzyskaniu należności, na przykład z nieopłaconej faktury,
- Negocjacje – z pomocą radcy można wynegocjować satysfakcjonujące warunki współpracy lub rozwiązania problemu.
Warto też wskazać, że obecnie z usług wielu kancelarii można korzystać za pośrednictwem internetu lub telefonicznie – bez wychodzenia z firmy alb z domu!
Jak wybrać kancelarię radcy prawnego?
Obecnie w Polsce działa wiele kancelarii świadczących usługi prawne. Wśród nich dostępne są także kancelarie radcowskie. Czym warto kierować się wtedy, gdy wybiera się odpowiednią kancelarię?
W pierwszej kolejności warto zapoznać się z ofertą kancelarii, aby dobrać taką, która będzie mogła zaoferować usługi w wymaganym zakresie. Gdy poszukiwana jest pomoc w konkretnym obszarze prawnym, warto wybrać kancelarię, która ma w nim duże doświadczenie, co pozwoli na uzyskanie usług na najwyższym poziomie.
Pod uwagę warto także wziąć opinie, jakie zostały wystawione kancelarii przez jej klientów. Można znaleźć je w internecie, co będzie bardzo pomocne w wybraniu najkorzystniejszej opcji.