Prowadzenie własnej firmy to duża odpowiedzialność. Od tego jak będzie prosperować, zależeć będzie los Twoich pracowników i Twój. Oprócz pomysłu na dobry biznes należy mieć również na względzie przepisy prawne, które stawiają przedsiębiorcom wiele wymagań. Różnią się one w zależności od charakteru działalności, ale w każdym przypadku należy ich przestrzegać. W przeciwnym razie, w wyniku kontroli mogą Cię spotkać wysokie kary. Zatrudnienie pracowników wiąże się z obowiązkiem zapewnienia im należytych warunków do pracy. Co musi wiedzieć każdy przedsiębiorca, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji? 

Bezpieczeństwo i Haigiena Pracy

Przepisy BHP jasno definiują zasady, które trzeba respektować. Począwszy od budowy obiektów budowlanych, w których znajdują się pomieszczenia pracy, po stworzenie prawidłowych warunków do pracy dla zatrudnionych ludzi. Wszystkie weryfikowane są przez Państwową Inspekcję Pracy podczas przeprowadzanych kontroli, dlatego nie warto próbować je omijać, również ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa Twojego i Twoich pracowników. Każda branża ma inną charakterystykę i tym samym muszą spełniać inne kryteria opisane przez BHP. Inaczej wygląda bowiem praca w biurze, a inaczej w hali produkcyjnej. Jednak w obu przypadkach cel jest ten sam. 

Co jest ważne w miejscu pracy?

Z pewnością nie raz zwróciłeś uwagę na oznaczenia drogi ewakuacyjnej w markecie, w kinie czy biurowcu. Jest to jeden z obowiązków jaki ciąży na właścicielach obiektów. Ten bardzo ważny proceder, ratuje życie w sytuacjach zagrożenia, dlatego takie oznaczenia powinny znaleźć się również w Twoim budynku czy hali. Przepisy jasno określają też normy dla pomieszczeń, w których przebywają pracownicy. Jest to między innymi ich minimalna wielkość. Na jednego pracownika powinno przypadać nie mniej niż 2 m2 powierzchni podłogi i 13 m3 objętości. Do liczby pracowników powinien być też dostosowany wymiar drzwi a metody ich otwierania – dostosowane do przepisów techniczno-budowlanych i przeciwpożarowych. Bardzo istotne jest również oświetlenie. Zarówno biura jak i hale produkcyjne muszą mieć zapewnione oświetlenie naturalne – dzienne, oraz sztuczne, które również powinno spełniać polskie normy. Równie istotna jest temperatura pomieszczeń, wymiana powietrza, zabezpieczenie przed wilgocią i nasłonecznieniem. Temperatura w biurze nie powinna spaść poniżej 18 stopni a hali produkcyjnej 14 stopni Celsjusza. Przepisy nie określają jaka może być maksymalna temperatura, jednak jasno wskazują na konieczność zabezpieczenia biura przed niekontrolowaną emisją ciepła a także nawiewu zimnego powietrza. W biurze można zamontować klimatyzację lub wentylację mechaniczną w celu doprowadzania powietrza. Jeśli takie urządzenia znajdują się w pomieszczeniach, ważna jest ich konserwacja i regularne przeglądy. Zupełnie inne urządzenia wykorzystuje się do dużych hal. Podczas gdy w biurze można zamontować pojedyncze urządzenia, tak w halach wymagany jest już specjalistyczny sprzęt. Jest to duża inwestycja, dlatego warto jest zastanowić się nad właściwym wyborem. 

Wentylacja przemysłowa – wybierz mądrze

Wentylacja przemysłowa i klimatyzacja hal, jest niezmiernie ważna i wymagana przez przepisy. Chcąc zapewnić pracownikom jak najlepsze warunki do pracy, musisz nabyć sprzęt, który zapewni chłodzenie, ogrzewanie i wentylację. Rynek oferuje szeroki wachlarz rozwiązań, jednak warto poszukać takiego, które podczas eksploatacji będzie generowało oszczędności. Dlatego warto zainwestować w urządzenia OXY-COM, które wykorzystują system bezpośredniego chłodzenia wypartego. Jesteśmy firmą, która produkuje urządzenia, zapewniające stabilne i zarazem komfortowe środowisko przy minimalnym zużyciu energii. Wejdź na naszą stronę i sprawdź naszą ofertę. Każdy oferowany sprzęt posiada certyfikat higieniczny, cechuje się bardzo cichą pracą i co bardzo ważne, nie emituje szkodliwych dla środowiska gazów. Inwestując w najnowocześniejsze technologie nie tylko oszczędzasz, ale jednocześnie dbasz o naszą planetę. Wybierz mądrze, zainwestuj w OXY-COM i oszczędzaj.