W obecnych czasach bardzo trudno dostać kredyt bez wiarygodnej zdolności kredytowej. Wówczas naprzeciw klientom wychodzą firmy pozabankowe oferujące pożyczki bez zaświadczeń o dochodach oraz o niskiej zdolności kredytowej. Każda oferta jest zawsze dostosowywana do indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych klienta. Z poniższego artykułu dowiesz się, na jakich zasadach to się odbywa.
Jak dopasować kredyt?
Koszty utrzymania znacząco wpływają na zdolność kredytową klienta, dlatego są bardzo dokładnie analizowane przez bank. Klient musi przedłożyć specjalne oświadczenie na wniosku kredytowym. Większość banków wymaga, aby dostarczyć również historię kredytową. Inaczej tego typu koszty kształtują się w przypadku singla a inaczej dla małżeństwa z dwójką dzieci. Kolejną ważną kwestią jest staż pracy oraz rodzaj zatrudnienia. Najłatwiej jest dopasować kredyt do osób zatrudnionych na umowie o pracę na pełen etat, jednak umowy cywilnoprawne jak o dzieło czy zlecenie również są akceptowane przez bank. Inaczej patrzy on na okres uzyskiwania dochodu. W przypadku umowy o pracę wystarczą jedynie 3 miesiące, natomiast w przypadku umów cywilnoprawnych minimum 12 miesięcy. Rodzaj umowy nie wpływa na koszt kredytu, jedynie ma zapewnić bank o stabilnej sytuacji finansowej klienta. Podczas analizowania indywidualnych możliwości i potrzeb kredytobiorcy bierze się pod uwagę wiele kwestii. Również sam klient powinien być zorientowany w aktualnych ofertach oraz wiedzieć, na co może sobie pozwolić. Dlatego warto sięgać po pomocne porady kredytowe, które publikuje np. kredytblog.pl.
Jak dobrać pożyczkę?
„Ile mogę pożyczyć?” – to pytanie zadaje sobie chyba każdy, kto stoi przed koniecznością zaciągnięcia pożyczki, ale nie wie, na jaką kwotę może sobie pozwolić. Czy dokładnie tyle, ile potrzeba, czy może trochę więcej, aby pożyczone pieniądze odłożyć na kolejny nieplanowany wydatek? Aby mieć pewność, że pożyczka nie będzie zbyt dużym obciążeniem budżetu domowego, warto poświęcić kilka minut na dokładną analizę miesięcznych wydatków. Można w tym celu zrobić tabelkę w Excelu by w jasny i przejrzysty sposób wypisać wszystkie powtarzające się wydatki jak opłata za prąd, telefon, gaz, mieszkanie oraz te dodatkowe jak bilet miesięczny na autobus, wyjścia do kina, restauracji, wydatki na dziecko itp. Po podsumowaniu tychże wydatków i dodaniu ich do siebie i po odjęciu kwoty wynagrodzenia będziesz mieć czarno na białym, czy możesz pozwolić sobie na pożyczkę lub gdzie szukać oszczędności.
Dobra pożyczka – jaka?
Aby nie przesadzić z wysokością zaciąganego zobowiązania, warto skorzystać z usług firm pozabankowych, które stosują zasady „responsible lending” co dosłownie oznacza odpowiedzialne pożyczanie. Zgodnie z nimi ogranicza się ryzyko nadmiernego zadłużenia przez dobranie wysokości pożyczki adekwatnej do rzeczywistych możliwości finansowych klienta. Dokonuje się tego na podstawie dokładnej analizy zdolności kredytowej. Stosowane są również limity pierwszej pożyczki np. do 750 zł albo do 1000 zł.